چکاپ های سالیانه بعد از درمان کنسر رکتوم

0
0

سلام و ارادت خدمت استاد عزیز
مادر بنده در حال حاضر 53 ساله هستند در انتهای سال 95 نتیجه پاتولوژی ایشان آدنوکارسینوما تشخیص داده شد به علت تعطیلات عید ابتدا دو جلسه شیمی درمانی، سپس 28 جلسه رادیوتراپی به همراه مصرف 3 قرص زلودا در روز انجام شد و نهایتا تابستان 96 جراحی شدند. پاتولوژی بعد از جراحی کاملا خوب بود و مشکلی نداشت. از 6 لنف نود بیرون آورده شده یک لنف حاوی تومور بود.
تا زمستان ایشان 8 جلسه دیگر شیمی درمانی انجام دادند و یک ماه بعد هم پت اسکن هسته ای انجام دادیم. چند توده در تیروئید، دست و محل انجام عمل مشاهده شد. که همگی نمونه برداری شدند و FNA آنها نگاتیو بود و مشکلی وجود نداشت.
تقریبا از ابتدای سال 97 هر سه ماه یک بار آزمایش CEA انجام میدهند به همراه سالی یک بار تصویربرداری سی تی اسکن شکم و لگن که تا به امروز مشکل خاصی دیده نشده.
سوال اولم خدمت شما این هستش که به نظر شما بهتر نیست برای عکسبرداری سالیانه از MRI استفاده کنیم تا سی تی اسکن، چون اوایل بیماری ایشون سی تی اسکن توده رو تشخیص نداد در حالی که MRI توده 9 سانتی متری رو مشخص کرد؟ (بنده همش میترسم که نکنه از عود مجدد یا متاستاز شکمی ایشان با خبر نشیم)
2. تا چه سال آزمایش های CEA و تصویربرداری را باید انجام بدهیم؟
3. به نظر شما شانس ما در گذر از این 5 سال طلایی و عود مجدد چقدر هست و با توجه به مشخصاتی که خدمت شما عرض کردم در صورت متاستاز من باید حواسم به چه علائمی باشه که زودتر از عود بیماری با خبر بشیم؟

یک دنیا تشکر از وقتی که در اختیار ما همراهان و بیمارانمون قرار میدین

0
0

پوریای عزیز سلام

شما به خوبی اطلاعات را منعکس کردید

از فحوای کلام شما به نظر میرسد که با توجه به آلودگی یک لنف نود، استیج بیماری 3a (استیجینگ نیاز به بررسی کامل پرونده ایشان دارد که حتمأ توسط پزشکشان انجام شده) . معمولأ در افراد بین 50 – 65 ساله بقای 5 ساله بیمار با استیج 3a بین 65 تا 75 درصد است که درصد خوب و امیدوار کننده ای است.

پیگیری های روتین در این بیماران معمولأ برای 5 سال برنامه ریزی می شود که با توجه به نوشته شما حاکی از دقت انکولوژیست هست و بعد از 5 سال فواصل را بیشتر میکنند.

MRI چون روشی گرانتر از CT است ، معمولأ به صورت دایم استفاده نمی شود . ( مثل اینکه بگویند چون پت اسکن روشی دقیقتر هست ، پس بیمار را هر سه ماه یکبار پت اسکن کنید) و پزشک با توجه به احوالات بیمار بهترین روش را درخواست خواهد کرد

از علائم عود میتوان به درد و خونریزی، اشاره کرد. اما متاستاز چون در نواحی مختلف بدن میتواند به وجود آید، یافتن آن فقط با انجام گرافی ها و آزمایشات میسر است اما به طور کلی اگر اندازه CEA ایشان طبیعی باشد، میشود گفت که مشکلی هم به وجود نیامده است

 

به طور کلی، برای افراد سالمند ، کولون کنسر پیش آگهی بهتری دارد تا افراد جوان

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید