مشاوره سرطان

0
0
با سلام
سوال من در رابطه با مراحل مشاوره سرطان هست ک چی هستند این مراحل؟ و اینکه افرادی ک برای مشاوره مراجعه میکنند را براساس چه ویژگی هایی تقسیم بندی می کنند و هر کدام براساس این ویژگی ها ب چه سمتی هدایت میشوند؟
متظورم اینه ک فرض کنید شخصی مراجعه کرده و مشاور براساس یسری از ویژگی ها از اون شخص که بره و فرضا آزمایش انجام بده
فرض کنید من برای مشاوره به یک مرکز مراجعه میکنم من طی این مشاوره چه مراحلی رو طی میکنم؟ و بعد از مشاوره با توجه به شرایطی ک مشاور متوجه آن شده من رو به کجا هدایت میکنه؟
مثلا اگه اشتباه نکنم مرحله اول مشاوره شجرنامه است بعد چه ویژگی هایی بررسی میشه؟ و من براساس این ویژگی ها به چه سمتی هدایت میشم؟
0
0
 • خواهر گرامی
  این بهترین سوالی بود که تاکنون مطرح شده. رسالتی که برای این سرویس تعریف شده در واقع آگاه سازی و اطلاع رسانی به موقع به عموم مردم برای اطلاع از چگونگی پیشگیری از سرطان و زودیابی و تشخیص زودهنگام علایم اولیه است تا پس از آن اصطلاحأ بیماری در نطفه خفه شود و عواقب کمرشکن اقتصادی و همچنین پیامدهای اجتماعی آن گریبانگیر فرد و خانواده نشود. اما متاسفانه برای اغلب افراد جامعه و حتی اغلب مراجعه کنندگان به این سرویس، این مساله هنوز به باور تبدیل نشده و تابوی سرطان همچنان قربانیان خود را میگیرد و متاسفانه اغلب سوالاتی که در این سرویس مطرح میشود سوالات درمانی است که بر این باور هستیم که پزشکان مربوط به هر بیمار می بایست با توجه به پرونده بیمار به او پاسخ دهندو پاسخ دهندگان این سرویس بدون اینکه بیمار ار از نزدیک دیده باشند و صرفأ با اتکا به اطلاعات بعضا ناقص و یا اشتباه اطرافیان، قادر به پاسخگویی در مورد چگونگی درمان و یا وضعیت بقای او نیستند.
  اما پاسخ شما:
  «سونامی سرطان» اصطلاح پرکابردی در فضای رسانه ای کشور در چند سال اخیر بوده است
  در نخستین کنگره بین المللی پیشگیری سرطان که بهمن ماه گذشته برگزار شد درباره میزان دو برابر شدن ابتلا به سرطان در ایران طی 15 تا20 سال آینده هشدار داده شد. هم اکنون، حدود 400 هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران زندگی می کنند و سالانه حدود 92 تا 100 هزار مورد ثبت سرطان در کشور وجود دارد.
  در این میان، آمارهای میزان ابتلا به انواع سرطان، به طور مجزا نیز اعلام شده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دو برابر شدن مبتلایان به سرطان روده بزرگ تا سال 1409 خبر داده است.
  در سال 91 بیش از 7 هزار نفر به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند که این آمار تا سال 1409 به 14 هزار نفر خواهد رسید.
  همچنین، 60 درصد سرطان‌ های ایران مربوط به دستگاه گوارش است که متاسفانه این نوع از سرطان، سخت ترین نوع سرطان در درمان به شمار می رود.
  سرطان های دستگاه گوارش و در راس آن ها سرطان معده، گریبانگیر بیشترین مبتلایان به سرطان در ایران هستند. پس از سرطان معده، سرطان روده بزرگ شیوع بالایی در کشور دارد.
  سرطان سینه نیز میان زنان ایرانی، بالاترین میزان را دارا است. پرواضح است شیوع این نوع از سرطان ها در ایران به نوع تغذیه و سلامت غذایی ایرانیان مربوط است.
  بر پایه تازه ترین اطلاعات، شایع ‌ترین سرطان ‌ها در مردان به ترتیب سرطان معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان سرطان ‌های سینه، روده بزرگ، معده و خون است.
  ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز روند افزایشی را طی سال های گذشته تجربه کرده است. این در حالی است که درصد بالایی از این نوع سرطان در صورت تشخیص در مراحل نخست، قابل درمان خواهد بود.
  سرطان قابل درمان است. این جمله امید بخش در صورتی تحقق خواهد یافت که بیماری سرطان در مراحل اولیه شناسایی و درمان آن آغاز شود.
  به اعتقاد بسیاری از پزشکان خود مراقبتی در گام نخست و انجام معاینه های دوره ای نقش مهمی در پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری دارد. مبتلایان به سرطان باید افزون بر حفظ امید و نشاط، تفکر نادرست «درمان ناپذیر بودن سرطان» را از خود دورکنند.
  رشد علم پزشکی در حوزه سرطان شناسی درمان پذیر بودن انواع سرطان را به ارمغان آورده است. اکنون، با توجه به آمارها و هشدارهای پی در پی جامعه پزشکی نسبت به افزایش سرطان در کشور، زمان آن فرارسیده که الگوی زندگی و رژیم غذایی ایرانیان تغییر کند.
  بدون شک اطلاع رسانی و افزایش آگاهی درباره راهکارهای ساده پیشگیری از ابتلا به سرطان، در کاهش این بیماری موثر خواهد بود. افزایش تحرک بدنی با گنجاندن ورزش روزانه، تغییر در الگوی تغذیه و [u]انجام معاینه های دوره ای[/u] برای سنجش سلامت بهترین راهکارهای پیشگیری در ابتلا به سرطان هستند.
  افزایش جمعیت، پیشرفت علم پزشکی در تشخیص سرطان و پیری جمعیت از اصلی ترین علل افزایش سرطان در ایران به شمار می روند.

  پژوهشگران حوزه سرطان معتقدند که در ابتلا به سرطان سبک نادرست زندگی میان ایرانیان نقش پررنگی دارد. افزایش سن، وراثت، کم تحرکی، اضافه وزن، مصرف دخانیات، عادات غذایی نادرست، رژیم غذایی نادرست، مصرف پایین میوه و سبزی های تازه، استفاده از مواد غذایی منجمد، آماده و فرآوری شده و همچنین، آلودگی هوا از مهمترین دلایل ابتلای افراد به انواع سرطان به شمار می روند.
  اگرچه سرطان، بیماری دوره پیری محسوب می شود اما شیوه زندگی و تغذیه افراد در طول عمرشان نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد. به نظر می رسد اندکی تغییر در شیوه زندگی ایرانیان درصد قابل توجهی از ابتلا به سرطان پیشگیری خواهد کرد. مهمترین بخش این تغییر مربوط به نوع و شیوه تغذیه ایرانیان است.
  [b]با رعایت الگوهای مناسب زیستی و تغییر سبک زندگی می توان تا ۴۰ درصد از بروز سرطان ها پیشگیری کرد.[/b]

  [b]غربالگری[/b] یکی از راهکارهای موثر در کنترل بیماری سرطان است به طوری که امروز غربالگری در سه نوع سرطان پستان، کورکتال و دهانه رحم در حال انجام است که زمینه پیشگیری و همچنین تسریع در درمان را میسر می کند.
  کنترل برخی عوامل، کاهش 22 درصدی سرطان را به دنبال دارد و با مصرف میوه و سبزیجات، فعالیت بدنی مناسب وکاهش وزن 255 درصد احتمال ابتلا به سرطان کاهش می یابد.

  با توجه به کلیه مسایلی که در بالا بحث شد، وظیفه اصلی گروه بیماریابی و پیشگیری سرطان انجام مشاوره با افراد و گروه های مختلف خانوادگی است که در این برنامه های مشاوره ابتدا با توجه به بررسی های ژنتیکی و همچنین تعیین عوامل خطری که فرد طرف مشاوره در زندگی روزمره با ان روبرو است، درصد احتمال افراد در آینده به سرطان تا حد قابل قبولی مشخص و در پی آن برنامه ریزی مناسب برای چکاپهای سالیانه و آزمایشات مورد نیاز برای پیشگیری از ابتلا به سرطانهای قابل پیشگیری انجام و همچنین آموزشهای لازم برای شناخت علایم اولیه در سرطان هایی که قابلیت تشخیص زود هنگام و زودیابی دارند داده میشود.

  • همانطور که عرض شد کلیه ریسک فاکتورها( عوامل خطری که تاکنون شناخته شده اند) در شما بررسی و نمره دهی میشود. همچنین شجره نامه خانوادگی نیز بررسی میگردد. همه موارد پیش گفته در فاکتور سن و جنس شما ضریب خاص خواهد داشت و در صورت نیاز آزمایشات مربوط ( ژنتیکی و یا بالینی) درخواست میشود و در مجموع احتمال ابتلای شما تخمین زده خواهد شد و از نظر نحوه مواجهه با ریسک فاکتورها پایش های دوره ای صورت میپذیرد . پس از تعیین برنامه غربالگری برای سرطانهای قابل غربالگری معاینات و چکاپهای دوره ای برایتان برنامه ریزی میشود و انجام امور تخصصی ( مثل آندوسکوپی ) در صورت نیاز به متخصص مربوطه ارجاع خواهید شد
  این سرویس امیدوار است که توانسته باشد پاسخ مناسبی به سوال شما داده باشد و همواره آمادگی پاسخ به سوالاتی در این سطح و با موضوع پیشگیری و زودیابی بیماران را دارد
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید