متاپلازی

0
0

سلام

من پس از انجام پاتولوژی متوجه شدم که دچار intestinal metaplasia شده ام از شما خواستارم تا روش های درمان این بیماری یا روش های جلوگیری از تبدیل ان به سرطان را توضیح دهید.

باتشکر

  • You must to post comments
0
0

سلام

پاسخگو خیلی خوشحال است که فرهنگ سلامت در حال پیشرفت است و افراد به ظاهر سالم به چک آپ خود اهمیت میدهند و یا اینکه برای هر علامت کوچکی مثل خونیزی گوارشی نیز به پزشک مراجعه میکنند و آن را دست کم نمیگیرند.
متاپلازی گوارشی در واقع وضعیتی است که در ان سلول های معده از حالت نرمال کمی خارج شده اند و آمادگی دارند تا با کوچکترین تحریکی (مثل سیگار کشیدن در افراد سیگاری) به حالت های تهاجمی و سرطانی تبدیل شوند.

امروز تقریبأ اثبات شده که حالت متاپلازی در سلول های معده به علت فعالیت نوعی باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری رخ میدهد. پس بهترین درمان برای پیشگیری از پیشرفت بیماری به بدخیمی، درمان هلیکو باکتر  است که به سادگی و از طریق خوراکی و یک دوره سه هفته ای توسط متخصص گوارش میتواند انجام شود. معمولأ پس از این درمان، سلول های جدید معده، حالت متاپلازی را نشان نخواهند داد.

بیمار پس از درمان نیز می بایست به طور سالانه توسط متخصص گوارش چک شود و در صورت لزوم مجددأ آندوسکوپی شود.

به هر حال چنانچه سال ها پس از درمان علایمی مثل کم کردن یکباره وزن، درد شکم، تهوع ادامه دار، و یا امثالهم را داشتسد، می بایس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer

Please first to submit.