سرطان و سل

0
0

سلام،با توجه به اینکه برخی بیماران سرطانی دچار نقص ایمنی به عفونتهائی مثل سل هم ممکن است دچار شوند یعنی اینها نسبت به جمعیت عادی مستعدتر هستند یا فرقی ندارد؟

0
0

سلام

با توجه به تضعیف بیشتر ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان در حین رادیوتراپی و شیمی درمانی، قطعأ این بیماران ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری های عفونی پیدا میکنند. به همین علت، بیماران می باید قبل از اقدام برای شیمی درمانی و یا رادیوتراپی، معاینات مربوطه از نظر وجود عوامل عفونی را انجام دهند. مثلأ در مورد بیماران مبتلا به سرطان ریه، می بایست بررسی های لازم از جهت وجود باسیل سل انجام شود تا در حین درمان سرطان، مشکلی از این نظر به وجود نیاید.

همچنین توصیه می شوند که کلیه بیماران قبل از شروع شیمی درمانی، چک کامل دندانپزشکی شوند و معالجات لازم از نظر بیماری های دهان و دندان را انجام دهند. و نیز بهداشت تغذیه را در حین دوره شیمی درمانی کاملأ مد نظر داشته باشند تا از ابتلا به عفونت های گوارشی و عوارض آن در امان بمانند.

برای اطلاع از عوارض گوارشی شیمی درمانی به مقاله ای که به همین منظور در وب سایت به زبان ساده نوشته شده و در موبایل نیز به سادگی قابل باز شدن است به نشانی زیر مراجعه فرمایید

http://www.cancerservice.ir/digestive-complications-in-chemotherapy/

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید