سرطان روده بزرگ - رکتوم

0
0
سلام اقای دکتر عزیز. اول اینکه یک دنیا تشکر بابت زحمات و وقتی که برای این قشر از آسیب پذیرترین بیمارهای کشور می ذارین. امیدوارم همیشه موفق و در پناه خدا سالم باشید.
مادر من سرطان روده بزرگ داره با مشخصات T3 N1 که 28 جلسه رادیوتراپی شدن و بعد از دو ماه استراحت تحت عمل جراحی قرار گرفتن. عمل جراحی ایشون خیلی حساس بود چون تومور دقیقا 2 سانتی متر از مقعدشون فاصله داشت و بگذریم از اینکه چندین جراح به من گفتن که باید استومی دائم بشن اما یکی از اون ها گفت من در اتاق عمل تصمیم می گیرم که چه کنیم. مامان توسط ایشون عمل شدن و کیسه موقت براشون گذاشته شد. اما دو روز بعد از عمل بسیار حالشون بد شد و تنفسشون به کلی از بین رفت و منتقل شدن به ICU اونجا اینتوبه شدن، خونشون DK بود و کلا تب و لرز زیاد، ضربان قلب بالا، قند خون بالا و وضعیت بسیار پیچیده ای داشتن اما آمبولی نبود که شکر خدا بعد از 49 روز از ICU مرخص شدن و از تهران اومدیم شهرمون که جلسات شیمی درمانی رو اغاز کنیم.
قبل از رادیو تراپی چون نزدیک عید نوروز بود و نوبت گیرمون نمی اومد دو جلسه شیمی درمانی شدن، همراه با رادیو تراپی 150 عدد قرص زلودا مصرف می کردن که دکتر انکولوژی با ااحتساب اینها گفتن بعد از جراحی هشت جلسه باید شیمی درمانی بشن که الان 4 جلسه گذاشته و منتظریم تا چهار جلسه دیگه هم تموم بشه و برگردیم برای عمل رزکسیون روده ( به نظر شما کافی هست؟)
ببخشید طولانی شد اما سوالات من
1. سرفه های مامان بعد از اینتوبه شدن شروع شد و این سرفه ها خیلی بود و گفتن عادی هست، سی اسکن گرفتن، برونکسکوپی شدن و حتی عکس رادیوگرافی معمولی و همه تست های کلیر بود. الان بعد از دو ماه همچنان سرفه می زنن و پزشک های شهر ما فقط شربت های مختلف تجویز می کنن که هیچ کدوم فایده نداره. پزشک آنکولوژی هم بارها قفسه سینه رو معاینه کرده ولی اون هم چند تا شربت نوشته که فایده ندارن. بدون اجازه از همه پزشک ها خودم براشون ازیترومایسین گرفتم خیلی بهتر شدن ولی دوباره انگار سرما خوردن و این سرفه های وحشتناک برگشتند که دوباره من براشون آزیترو گرفتم . شک من متاستاز به ریه هست مخصوصا با توجه به درگیری گره های لنفاوی N1 و اینکه تقریبا 60 روز بین عمل و شیمی درمانی فاصله افتاد. به نظر من نباید خوب شدن سرماخوردگی و سرفه بیش از 3 هفته طول بکشه ولی سرفه های مادر ادامه دار هستند. درضمن هیچ گونه درد قفسه سینه و خلط خونی هم ندارند. بگذریم از اینکه یک عده دیگه از پزشک ها هم میگن این سرفه ها عوارض اینتوبه شدن هست و بعضی ها هم میگن عوارض داروهای شیمی درمانی. D1 و D2 و فلوروسیل Fu-5 میگیرن در هر جلسه . می خواستم نظر شما رو در مورد این سرفه ها بدونم که قطع نمیشن اما دارن عمر منو میگیرن و از استرس حتی قادر به انجام کارهای روزانه خودم هم نیستم.
2. سوال بعدی اینکه به نظر شما چند درصد از این مریض ها با این مشخصات به طور کلی درمان خواهند شد و عود مجدد نخواهند داشت؟
0
0
 • سلام
  محمد آقای گرامی
  اول اینکه این سرویس از اظهار نظر در مورد نحوه درمان و چگونگی ادامه درمان بیماران معذور است. قطعأ کمیسیون پزشکی و یا تومور بورد چند تخصصی در مورد بیمار شما تشکیل شده و بهترین تصمیم در مورد نحوه درمان ایشان اتخاذ شده است.
  ضمنأ مشکل سرفه میتواند در نتیجه اینتوباسیون و ایجاد حساسیت به گازهای تنفسی که در اینتوباسیون به کار برده شد باشد باشد . اما حتی اگر بدلیل متاستاز باشد نیز می بایست اجازه دهید تا مراحل شیمی درمانی به اتمام رسیده و بعد با یک وقفه مناسب سی تی ریه گرفته شود.
  استفاده دوباره از یک آنتی بیوتیک که در دوز قبلی جواب نداده باشد ، در هیچ عفونتی توجیه منطقی ندارد. اگردر شهری زندگی میکنید که آلودگی هوا هست و یا گرد و غبار دارد، می بایست ایشان را به منطقه با هوای پاکتر ببرید.
  با توجه به توجیهی که کردید ایشان در استیج II هستند ( حداقل) و در این استیج همواره احتمال عود وجود دارد. که البته به عوامل مختلفی چه قابل اجتناب (مثل چاقی) و چه غیر قابل اجتناب (مثل سن) میتواند بستگی داشته باشد.
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید