تومور مارکر

0
0

سلام وقت بخیر و خداقوت.مادرم حدود ۱۷ سال پیش سرطان پستان دچار شدند و بهبود یافتند.دوسال پیش دوباره در تخمدان و رحم دچار شدند که از قسمت شکم بهبود یافتند.از تابستان سال پیش شیمی درمانی تمام شد و فقط داروی اوستین میزنند.ازمایش ca 15-3 انجام دادند که طی ۲۰ روز از آزمایش قبلی از ۸۴ به ۱۱۲ رسیده میشه راهنمایی کنید این به چه معناست؟ چه اتفاقی افتاده آیا در سینه دوباره بیماری عود کرده؟ و چه باید کرد؟

0
0

سلام

با توجه به موارد زیر که کاربرد تومورمارکرها را نشان میدهد،

موارد استفاده ی تومور مارکر ها”

۱) تشخیص منشأ سرطان: تومور مارکرها می توانند اطلاعات مفیدی در تشخیص منشأ سرطان و یا متاستاز بودن آن برای پزشک فراهم کنند. اما به یاد داشته باشید که همواره تشخیص قطعی سرطان و همچنین منشاء آن، به وسیله بیوپسی (نمونه برداری از بافت و یا تکه برداری) انجام می شود

۲) پیش آگهی سرطان: برخی سرطان ها بیشتر از سرطان های دیگر رشد کرده ودر بدن پخش می شوند. تومور مارکرها می توانند در تشخیص مهاجم بودن و یا میزان پاسخ به درمان کمک کننده باشند.

۳) سنجش موثر بودن درمان: یکی از مهمترین نقش های تومور مارکرها، بررسی پاسخ بیمار به درمان به خصوص در سرطان های پیشرفته است. اگر سطح تومور مارکردر خون کاهش یافته باشد، نشان دهنده ی مؤثر بودن درمان است و اگر تومورمارکر افزایش پیدا کرده باشد یعنی سرطان به درمان پاسخ نداده ونیاز است پزشک نوع دارو و یا روش درمان را تغییر دهد.

۴) تشخیص عود سرطان: با اندازه گیری منظم تومور مارکر ها در افراد سرطانی که تحت درمان قرار گرفته اند، می توان پی به عود و بازگشت سرطان برد.

و با توجه به بند 4 ، میتوان به عود بیماری مشکوک بود. پس می بایست با مراجعه به انکولوژیست، پیگیری های لازم را انجام داد و در صورت عود بیماری، درمان را آغاز کرد

برای تکمیل اطلاعات، میتوانید از مقاله همین وب سایت با نام تومورمارکر چیست استفاده نمایید

تومورمارکر چیست / آزمایش تومورمارکرها

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید