توده ریه از نوع لنفوم

0
0
سلام
خواهر من 34 ساله هستن، به علت آب اوردن ریه در بیمارستان بستری شدن و پس انجام آزمایشات و بیوپسی تشخیص پزشک: توده از نوع لنفوم در ریه سمت چپ بود. میشه در مورد این بیماری و درمان و مراقبت از بیمار توضیح بدید؟ ممنون میشم.
0
0

 

 • سلام
  لنفوم سرطان سیستم لنفاوی می باشد. سیستم لنفاوی در تمامی ارگان های بدن وجود داشته و حاوی سلول هایی ست که بدن را در مقابل عفونت محافظت می کنند. این سلول ها که با عفونت مقابله می کنند را سلول های سفید خون نیز می گویند.
  در صورتی که فرد به لنفوم مبتلا شود سلول های سفید خون (لنفوسیت ها ) او غیر طبیعی شده و به صورت کنترل ناپذیری رشد می کنند. این سلول ها می توانند به بخش های مختلف بدن مهاجرت کنند. اغلب، این سلول های غیر طبیعی در ارگان های لوبیایی شکل که غدد لنفاوی نامیده می شوند تجمع پیدا می کنند که این مسئله سبب تورم این غدد می شود.
  انواع مختلفی از لنفوم وجود دارد. برخی از لنفوم ها رشد آهسته ای دارند، برخی به سرعت رشد می کنند و برخی دیگر در ابتدا رشد شان آهسته بوده ولی بعد از مدتی رشد شان بیشتر می شود.
  علائم لنفوم کدامند؟

  در اکثر موارد اولین علامت لنفوم بزرگی و تورم یک یا چند غده ی لنفاوی می باشد. این غدد متورم ممکن است از زیر پوست قابل لمس باشند واغلب بدون درد می باشند. این علامت بیشتر در غدد لنفاوی گردن، کشاله ی ران، زیر بغل یا معده دیده می شود.
  غدد لنفاوی عمقی تر بدن نیز ممکن است متورم شده و سبب ایجاد علائمی شوند به عنوان مثال: تورم غدد لنفاوی اطراف ریه ها می تواند سبب سرفه یا اختلالات تنفسی شود.
  علائم دیگر لنفوم عبارتنداز:
  § تب
  § کاهش وزن
  § تعریق شبانه به گونه ای که لباس های بیمار خیس می شود.

  درمان مناسب بیمار به مرحله ی بیماری او، نوع لنفوم، سن بیمار و وضعیت سلامتی او بستگی دارد.

  پس از درمان، بیمار مرتباً توسط پزشک چک می شود تا از عدم عود لنفوم اطمینان حاصل شود. این پیگیری منظم شامل معاینه ی پزشکی و انجام برخی از آزمایش ها می باشد. برخی اوقات پزشک آزمایش خون و تصاویر تشخیصی نیز درخواست می کند. علاوه بر این بیمار باید از لحاظ داشتن علائم لنفوم بررسی گردد زیرا داشتن این علائم مبنی بر عود بیماری می باشد.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید