ایا فقط با نمونه برداری توده ریه مشخص می شود ؟با درمان عمر بیمارچقدر است ؟

0
0
با سلام بیمار خانم 31 ساله ساکن شمال کشور است در سال 95 یک توده در سینه بود قابل لمس و متحرک اندازه کوچک در حد یک مغز بادام چند دکتر مراجعه بعد از سونوگرافی و معاینه کیست فیبرو تشخیص داده ویتامین ایE داده ویک سال دستور مصرف دادند کیست کوچک شد .اما دقیقا پنچ ماه پیش کیست کمی بزرگتر شد دکتر گفت موردی نیست تا اینکه دچار سرفه های خشک شد و دچار درد شدید پهلو زیر دنده راست و سوزش و خارش در گلو بود دکتر اول رفلاکس معده تشخیص داده اما قرص فامتاتین وساو… هرکدام را خورد دچار تهوع شدید شد متخصص گوش و حلق بینی ومتخصص گوارش متخصص الرژی مراجعه کرده بهبود حاصل نشد . تا اینکه سی تی اسکن کامل شکمی انجام دادیم وجود توده در ریه چپ و کبد ( هیپودنس هموژن) اندازه بقیه اندام ها نرمال بود .جواب سی تی بود .دکتر متخصص ریه احتمال متاساژداده و دستور برونسکو پی و سی تی با تزریق دادند سی تی انجام شد جواب توده بود. اما در سونوگرافی سوم کیست اعلام کرد اما بیمار حاضر به برونسکوپی نشد .وزن کم کرده افسرده شده بودحاضر به بستری هم نشد . حالا منکر بیماری شده.ویک هفته است درد و سرفه خشکش خیلی کم شده است ودوباره زندگی عادی می کند فقط هرشب ساعت یک شب تهوه واستفراغ دارد اما اظحار درد نمی کند .. ((سابقه بیماری قبلی فقط سیاه سرفه در پنچ سالگی داشته حتی سرخک و غیره نگرفته است اصلا هیچ انتی بیو تیکی تا قبل سرفه استفاده نمی کرد حتی استامینوفون ساده در فامیل سرطان نداشته غذاهای کنسروی یا حتی شب مانده در یخچال استفاده نمیکرده میوه و سبزیجات تازه فراوان استفاده می کرد چیپس و پفک نوشابه هم غذاهای ممنوعه بود در اطراف هم سیگاری نداشته ))
1- برونسکوپی و یا نمونه برداری ریه را دو متخصص دیگر لازم ندانستند و چون معتقد بودند کیست خوش خیم است ..جراح توراکس نوبت گرفتیم برای هفته اینده .صادقانه بگوید با توجه به اینکه بیمار تمام سایت ها را خوانده است ایا نمونه برداری لازم است یا بگذارند بعد عمل نوع توده مشخص شود ؟ یا هرچه دکتر توراکس گفتند. زمان درمان دیر نمی شود پنچ هفته از سی تی گذشته است چون داریم اماده پذیرش درمان می کنیم . ایا وقت مهم است ؟
سوال 2واقعا اگر تا نمونه برداشته نشود نمی توانند دکترها تشخصیص قطعی دهند سی تی با تزریق سونوگرافی ازمایش خون ام ارای و غیره فقط احتمال را مشخص می کند ؟
سوال 3- واقعا اگر متا ساژ ریه باشد با وجودانجام درمان طبق مقالات سایت عمر بیمار پنچ سال است .هرچند عمر دست خداست
0
0

سلام علیکم
البته در مواردی مانند این بیمار نیاز به بررسی دقیق اصل مدارک و همچنین معاینه بالینی بیمار وجود دارد
در مورد سوالل 2 : تشخیص خوش خیم و یا بدخیم بودن توده قطغأ با نمونه برداری و دید مستقیم بافت زیر میکروسکوپ و توسط پاتولوژیست میسر است اگرچه رادیولوژیست و یا متخصص ریه مجرب نیز بر اساس تجربه و علم خود تا حد زیادی میتواند خوش خیم و یا بدخیم بودن آن را معین نماید. اما تشخیص نوع بدخیمی( هر توده در هربافت میتواند از نوع متفاوتی از سلول های آن بافت تشکیل شده باشد مانند سرطان پستان که میتواند مربوط به سلولهای شیرساز یا سلولهای شیربر و یا سلولهای میانی باشد) قطعأ و فقط توسط ارسال نمونه حاصل از بیوپسی و یا بافت حاصل از جراحی به پاتولوژی میسر است. حتی در مورد سرطان ریه نیز چون دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد و پیش آگهی این دو با هم کاملأ متفاوت است بنابراین گزارش پاتولوژی تنها راه تشخیص و طرح درمان است.
در مورد سوال 1: به طور حتم می بایست دستورات متخصص توراکس را اجرا نمایید. در بیماری سرطان ( بدلیل آهستگی ذاتی بیماری) زمان تاثیر فوریتی ندارد اما به هر حال نمی بایست دفع الوقت هم کرد.
در مورد سوال 3: در سوال شما معلوم ئنیست که توده سینه چه ربطی می توانسته به مشکلات ریوی داشته باشد ( با توجه به اینکه توده با درمان کنترل شده و اگر بدخیم بود می بایست پیشرفت می کرده است) و اگر رشد داشته حتمأ می بایست درمان جراحی سینه مقدم بر هر کاری می بوده است.
در حال حاضر نیز نمونه برداری و یا جراحی ریه به جهت تعیین دقیق نوع سلول پایه( به شرط بدخیم بودن) اولین قدم میتواند باشد.

با تفاصیلی که شما ارسال کرده اید، احتمال ابتلا به بدخیمی نزد بیمار شما حدود 40 درصد است.
جهت آگاهی می بایست عرض کنم که سرطان ریه چنانچه نوع بدخیم تر باشد پیش آگهی خوبی ندارد اما چنانچه نوع سلولی خوش خیم تر باشد طول عمر طولانی تری دارد.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت ابتدا یا ثبت نام کنید