پنج شنبه, 08 بهمن 1394 ساعت 18:59

سرطان و عفونت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
تا به امروز 100 سال است که در مورد منشاء عفونی بعضی سرطانها تحقیق و پژوهش انجام گرفته و 80 سال است که نظریه های بعضأ اثبات شده ای در این رابطه ارائه شده است اما با وجود تمام این مطالعات، هنوز اثبات نشده است که هیچیک از عوامل عفونی به تنهایی و بدون همراهی دیگرعوامل محیطی و یا جسمانی بتواند ایجاد سرطان نماید.
به طور کلی تبهای با منشاء ناشناخته که در موارد بسیاری به تشخیص سرطان در انسان منجر میشود، میتواند توسط ویروسها ایجاد شده باشد.
در این مقاله برخی از مشهورترین عفونتهایی که به عنوان منشاء اصلی سرطانزائی در انسان شناخته شده اند و روشهای پیشگیری از ابتلاء به آنها بررسی شده است.

پاپیلوما ویروس ( زگیل سازها):
این ویروسها انتشار جهانی داشته و سبب انواع تومورهای پوستی و مخاطی می شوند و بنابراین ارتباط مستقیمی با بدخیمی های دستگاه تناسلی در زنان دارد.این ویروسها از انواع مهره داران جدا شده است. عفونت رایج و طبیعی این ویروسها زگیل است.
سه دسته از عفونتهای جلدی پاپیلوما ویروسها در بین جوامع شایع است.

1 – زگیل جلدی : 71% زگیلهای جلدی در سنین دبستانی دیده می شوند.البته زگیلهای پهن در سنین جوانی هم وجود دارند.از دیگر گروههای در معرض خطر عبارتند از قصابهاو افرادی که با گوشت و ماهی کار می کنند. این عفونت در افرادی که با گوشت سر و کار دارند(مانند قصابها) هم شایع است. زگیل

2 - زگیل تناسلی : شایعترین بیماری منتقله از راه تماس جنسی در امریکا است که روز به روز شیوع آن افزایش می یابد و در حال حاضر نیز گزارشات مختلفی از افزایش این بیماری در بین زنان ایرانی در دسترس است. تماس نزدیک مهمترین راه انتقال زگیلهای تناسلی ناشی از HPV می باشد. این عفونت در افرادی که باگوشت کار می کنند مانند قصابها هم شایع است . در مورد زگیلهای تناسلی، اغلب بیماران سابقه عفونتهای منتقله از راه تماس جنسی(مثل عفونت با کلامیدیا و یا سوزاک) را دارند. زگیل تناسلی مردان و زنان

3 – عفونت تنفسی: این عفونت نیز در کودکان و به صورت ابتلای تنفسی روی میدهد که اغلب اکتسابی بوده و در حین زایمان ویروس وارد بدن نوزاد می شود. درصد بالایی از مادران این نوزادان سابقه عفونت HPV در دستگاه تناسلی خود را داشته اند. کودکان مبتلا به عفونتهای عودکننده تنفسی باHPV ،اولین نوزاد مادران خود بوده و معمولا این مادران سن کمی دارند.
زگیلهای عمقی پهن معمولا در جوانان دیده می شود و به قطر 1 تا 2 میلی متر هستند.این زگیلها دردناک نبوده و روی دستها دیده می شوند.

زگیلهای سطحی پهن معمولا در کودکان دیده می شود و متعدد و با سطح صاف بوده و در صورت، گردن و دستها هستند. زگیلهای جلدی معمولا بدون علامت هستند، گاهی اوقات خونریزی و درد دارند و بندرت سرطانی می شوند. زگیل
زگیلهای مقعدی تناسلی بی رنگ تا خاکستری بوده، و در فاصله بین مقعد تا واژن بیشتر به چشم میخورند. اندازه آنها از کمتر از 1 سانتی متر تا چندین سانتی متر مربع متغیر است. در مردان، تنه آلت تناسلی شایعترین مکان برای زگیل تناسلی است.
درگیری نواحی مقعد بستگی به نوع فعالیت جنسی افراد دارد. در مردان همجنس باز در این نواحی شیوع زگیلهای تناسلی بسیار بیشتر از سایر مردان است. این زگیلها ممکن است به فرم بدخیمی درآیند. ضایعات این افراد30 برابر بیشتر از سایر افراد به سرطان مقعد تبدیل می شود.
در زنان محل شایع زگیلهای تناسلی در اطراف یک سوم انتهائی واژن و با درجات کمتری در قسمتهای بالائی واژن و در ناحیه کلیتوریس دیده میشود. این ضایعات معمولا در 15% زنان مشاهده شده که با این علائم همراه هستند: درد شدید و کشیدگی در ناحیه انتهائی واژن، قرمزی محدود و یا منتشر در آن ناحیه و همچنین تحریک پذیری. زگیل تناسلی

اندازه زگیلهای تناسلی از قطر یک میلی متر تا یک سانتی متر بوده و رنگ آنها از قهوه ای تا آبی می باشد. این خصوصیات زگیلهای تناسلی هم در مردان و هم در زنان دیده می شود. تقریبا 4/3 بیماران مبتلا به زگیلهای تناسلی بدون علامت هستند اما در مواردی خارش، سوزش، درد و کشیدگی وجود دارد واین بیماری ممکن است سبب علائم عصبی شدید بدلیل مقاربت دردناک در بیمار شود. بر اساس بررسیهای انجام گرفته برروی زنان نازا نتایج نشان داد که عفونتهای با ویروس پاپیلوما خطر ابتلا به نازائی را افزایش می دهند.
زگیلهای تناسلی خارجی بندرت ممکن است به سرطان تبدیل شوند و خطر عمده در مورد زگیلهائی است که در قسمت مخاطی داخلی بوجود می آیند.
نقش پاپیلوماویروس همچنین در ایجاد سرطانهای پوست به اثبات رسیده است. چنانچه در بیمارانی که ضایعات پوستی ناشی از HPV دارند، این سلولها خصوصا زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند، تمایل به بدخیمی دارند.
بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیکی و کلینیکی ثابت کرده است که انتقال ویروس از طریق تماس جنسی مهمترین عامل ایجاد سرطان دهانه رحم می باشد. چنانچه این سرطان در بین دختران بدون رابطه جنسی، بسیار کم بوده و برعکس در افرادی که شریکهای جنسی متعددی دارند خطر ابتلا و شیوع این سرطان بسیار زیاد است، خصوصا در زنانی که رابطه جنسی با مردی را داشته اند که وی در گذشته با زن مبتلا به سرطان دهانه رحم ارتباط داشته است.
البته عوامل دیگری نیز در ارتباط با سرطان سرویکس مطرح می شوند که عبارتند از سیگار، روشهای جلوگیری از بارداری، شرکای جنسی متعدد، عوامل تغذیه ای و عفونتهای قبلی با سایتومگالوویروس
آزمونهای آماری نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان زبان در افرادی که HPV مثبت هستند 6/25% نسبت به گروه کنترل بیشتر می باشد
احتمال ارتباط بین سرطان پوست در سایر نقاط بدن از جمله پستان و ارتباط آن با HPV مطرح است اما هنوز شواهد کافی وجود ندارد
عفونتهای این ویروس در سایر نقاط بدن مانند سر و گردن نیز می توانند عامل سرطان باشند، بطور کلی سرطانهای سر و گردن از نظر شیوع ششمین سرطان در جهان هستند. به این ترتیب که ابتدا عفونت باکتریایی گوش میانی ( با گوش درد) شروع شده و بدنبال آن با ورود HPV به سلولها، ضایعه به سمت سرطانی شدن پیشرفت می کند
مصرف الکل و تنباکو بعنوان مهمترین عوامل خطر در ابتلا به این نوع سرطانها می باشند. اما در سال 1983 ارتباط بین این سرطانها و ویروس پاپیلوما به اثبات رسید.

پیشگیری:
از آنجائیکه سرطان دهانه رحم یکی از عوامل مهم مرگ و میر زنان بوده و 80% موارد سرطان سرویکس در کشورهای درحال توسعه دیده می شود، تلاشهای فراوانی برای تولید واکسن بر علیه آن انجام گرفته و یا در حال انجام است. اینگونه سرطانها اغلب در ارتباط با عفونتهای HPV می باشند، بنابراین واکسنهای تولید شده بر علیه این ویروسها می تواند تا حد زیادی از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. این واکسنها تاثیری در افرادی که به سرطان پیشرفته سرویکس مبتلا هستند نداشته و حتی سیستم ایمنی آنها را ضعیف تر می کند. اثر بخشی این واکسنها نیاز به پی گیری طولانی مدت افراد دارد که هنوز نتایج قطعی بدست نیامده است.
بر اساس آمار، در بین زنان 15 تا25 ساله که هیچگونه سابقه رابطه جنسی نداشته اند، تزریق واکسن HPV سبب ایمنی آنها نسبت به عفونتهای ناشی از این ویروسها می شود
تاکنون بجز عدم تماس با ضایعات بیماران روش پیشگیری قطعی شناخته نشده است. بکارگیری روشهای مکانیکی جلوگیری از بارداری ( مثل استفاده از کاندوم) در مورد زگیلهای تناسلی تا حدودی مانع انتقال عفونت می شود. کاندوم و زگیل تناسلی

هرپس ویروسها ( تبخال سازها):
این خانواده شامل 8 عضو است که برخی از آنها باعث ایجاد تبخال ساده در انسان میشوند. این ویروسها انتشار جهانی داشته و مخزن آنها صرفأ انسانی است یعنی مستقیمأ از انسان به انسان منتقل میشوند. عفونت اولیه تبخال توسط تماس مستقیم با ترشحات دهانی و یا توسط ترشحات دستگاه تناسلی انتقال می یابد.عفونتهای تبخال تناسلی بیشتر در جوامعی که دارای رفتارهای جنسی پرخطر هستند دیده می شود.عودهای مکرر در هر دو نوع عفونت وجود دارد. مطالعات زیادی در مورد ارتباط این ویروسها با سرطانهای بافت پوششی حفره دهان و واژن انجام شده، اما نتایج بدست آمده هنوز برای اثبات ارتباط مستقیم آنها کافی نیست. 

از عمده ترین خصوصیات هرپس ویروسها قابلیت تغییر شکل دادن سلولها توسط آنها است. این ویروسها می توانند سلولها را تغییر شکل داده و به سمت بدخیمی سوق دهند. بعنوان مثال میتوان از ویروسی به نام ابشتین بار نام برد که بعنوان عامل لنفوم، سرطان حلق و برخی بدخیمی های دیگر معرفی می شود.
با توجه به نوع فعالیت این ویروسها، امروزه از آنها در درمانهای ژن تراپی و به منظورتقویت اثر رادیوتراپی در درمان برخی سرطانها خصوصأ سرطان ریه نیز استفاده میشود.
عفونتهای ناشی از ویروس ابشتین بار انتشار جهانی دارد. این ویروس عامل بیماری منونوکلئوز عفونی در انسان بوده که بیشترین موارد وقوع عفونت در سنین کودکی و یا کهنسالی است. بین این ویروس ونوعی لنفوم(بورکیت) و کارسینوم نازوفارنکس (سرطان حنجره) ارتباط وجود دارد چنانچه در سلولهای هر دو نوع تومور ژنوم ویروس کشف شده است.
بیماری منونوکلئوز عفونی اولین بار در اواخر قرن 19 شناخته شد. علائم بالینی آن شامل تب، بزرگ شدن کبد و طحال، تغییرات در عقده های لنفاوی و دردهای شکمی است که در آن زمان بنام تب غده ای (glandular fever)نامگذاری شد. عفونتهای اولیه ویروس معمولا بدون علامت است اما گاهی اوقات پیشرفت کرده و بصورت عفونت منونوکلئوز ظاهر می شود که معمولا خودبخود بهبود پیدا می کند. عفونت منونوکلئوز

ویروس تا 18 ماه پس از اینکه علائم کلینیکی بیماری بهبود پیدا کند، در حلق بیماران یافت می شود. در ترشحات 50% از افراد همجنس باز مبتلا به ایدز، ویروس ابشتن بار جدا می شود. آنتی ژنهای ویروسی حتی در غدد پاروتید، سلولهای پوششی دهانه رحم و رحم این افراد هم دیده شده است. این ویروس مانند سایر هرپس ویروسها بسیار حساس بوده، بنابراین در محیط خارج از بدن وجود ندارند. ابتلا به منونوکلئوز عفونی در اثر تماس فرد حساس با فرد دیگری که حامل سالم ویروس است اتفاق می افتد. بوسیدن راه دیگر انتقال ویروس است که این راه انتقال، بیشتر در جوانان دیده می شود.
اولین مورد ارتباط بین سرطان و منونوکلئوز عفونی در مورد لنفوم معده به اثبات رسید و ژنوم ویروس ابشتن بار در سلولهای معده بیمار مبتلا به سرطان لنفاوی معده کشف شد.
در سالهای اخیر مدارکی از ارتباط بین EBV و سایر سرطانها نیز بدست آمده است و ثابت شده است که ویروس ابشتن بار در ایجاد لنفوم هوچکین نیز نقش دارد
نتایج نشان داد که که اکثریت EBV مثبتها در گروه سنی جوانتر(44-18سال) قرار داشتند وهمچنین تمام این افراد سابقه ابتلا به منونوکلئوز عفونی را در تاریخچه خود داشته اند.
پیشگیری:
بدلیل انتشار وسیع ویروس ابشتین بار، جداسازی و قرنطینه بیماران مبتلا به مونونوکلئوز عفونی ضروری به نظر نمی رسد و از آنجائیکه تا چند ماه پس از بیماری، ویروس در خون وجود دارد بنابراین بیماران حداقل 6ماه پس از بهبودی نبایستی دهنده خون باشند. برای افراد در معرض خطر خصوصا پرسنل ارتش، واکسیناسیون توصیه می شود.

هپادنا ویروسها: ( کبد خورها)

هپاتیت Bو D:
سلولهای کبدی بیشترین سلولهایی هستند که توسط ویروس هپاتیت B مورد تهاجم قرار می گیرند.
عفونت مزمن و یا پایدار با ویروس هپاتیت که معمولا در حاملین این ویروس دیده می شود، یکی از شایعترین عفونتهای پایدار ویروسی در انسان است. تخمین زده می شود که بیشتر از 200 میلیون نفر در سراسر جهان به عفونت پایدار با ویروس هپاتیت B مبتلا هستند که بخش زیادی از آنها در آسیای شرقی و افریقای مرکزی ساکن هستند و این بیماری سالانه موجب مرگ بیش از نیم میلیون نفر می شود. این مناطق در حقیقت مناطق باشیوع بالای بیماریهای مزمن کبد و سرطان کبد می باشند که این مسئله از مشکلات مهم بهداشتی مردم ساکن این مناطق است. ویروس هپاتیت B

آمار نشان می دهد که 10-1% افراد معتاد تزریقی، بیماران همودیالیزی و افراد همجنس باز حامل مزمن ویروس هپاتیت هستند چرا که این افراد بیشتر در تماس با ویروس می باشند.
اکثر افراد مبتلا به هپاتیت پایدار را جوانان تشکیل می دهند و تعداد مردان بسیار بیشتر از زنان می باشد. بیماران مبتلا به نقص ایمنی هم بیشتر از سایر افراد به هپاتیت پایدار مبتلا می شوند.
در مناطقی که ویروس در آنها بومی است (مثل ایران ) معمولا حدود 35 سال پس از ابتلا به هپاتیت B میتوان بروز سرطان کبد را در فرد مبتلا مشاهده کرد.

هپاتیت C
راه انتقال ویروس هپاتیت C از طریق خون و نیز در معتادان تزریقی می باشد( استفاده از سرنگ مشترک) و این ویروس عامل هپاتیت مزمن، سیروز وسرطان کبد است .
هپانتت C

احتمال می رود که التهاب ناشی از هپاتیت مزمن می توان در ایجاد سرطان کبد نقش داشته باشد.
بطور کلی ازشروع بیماری هپاتیت C تا پیدایش سرطان حدود 10 تا 20 سال فاصله زمانی وجود دارد و بیشتر درمردان دیده می شود
رترو ویریده( لنفوم سازها):
شیوع عفونتهای این دسته از ویروسها با افزایش سن بالا می رود. ویروسی به نام HTLV-I از طرق مادر به جنین، تماس جنسی، سوزن آلوده و انتقال خون منتقل می شود. تغذیه با شیر مادر مهمترین راه انتقال عفونت از مادر به نوزاد است
انتقال از طریق تماس جنسی بیشتر از مرد به زن است.
ویروس در سلولهای تک هسته ای اسپرم دیده شده است بنابراین استفاده از کاندوم بهترین راه جلوگیری از انتقال می باشد
افراد که وجود ویروس در بدنشان با روشهای آزمایشگاهی به اثبات رسیده است 1- نبایستی دهنده خون باشند 2- نبایستی دهنده بافت، عضو و یا اسپرم باشند 3- زنان آنتی بادی مثبت نبایستی به کودکان خود شیر دهند 4- مردان در ارتباط جنسی می بایستی از کاندوم استفاده کنند.
 
منبع:
http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/infectiousagents/infectiousagentsandcancer/infectious-agents-and-cancer-viruses


هلیکوباکتر پیلوری:
با کتری هلیکوباکتر پیلوری عامل بسیاری از تغییرات التهابی و تغییرات پیش سرطانی دستگاه گوارش می باشد بنابراین اختلالات نامبرده منشا عفونی داشته و با آنتی بیوتیک مناسب درمان می شوند.
هلیکوباکتر پیلوری انتشار جهانی دارد. تنها مخزن آن انسان بوده و تاکنون مخزن حیوانی و یا مخزن غذا، آب و یا خاک برای باکتری شناخته نشده است.
هلیکوباکتر
هلیکوباکتر از مدفوع جدا می شود، خصوصا در بچه ها و از آنجائیکه عفونتهای هلیکوباکتر شیوع زیادی در بین کودکان عقب مانده و یا مراکز بهزیستی در کشور های در حال توسعه دارد. احتمال انتقال دهان به دهان وجود دارد.انتقال عفونت از طریق تماس جنسی هنوز به اثبات نرسیده است
در كشورهاي در حال توسعه معمولا در سنين كودكي باكتری در معده ماندگارمي شود. آمار نشان داده كه 90% كودكان قبل از سن 5 سالگي آلوده مي شوند. در امريكا موارد عفونت در كودكان بسيار كم بوده و شيوع عفونت بين 0.5 تا 1% مي باشد.بطور كلي هم در جوامع پيشرفته و هم در كشورهاي در حال توسعه شيوع عفونتهاي هليكوباكتر پيلوري به وضعيت اقتصادي-اجتماعي و جمعيت افراد بستگي دارد.
باكتري مي تواند براي سالها در معده باقي بماند در حاليكه تنها التهاب مختصري در محل ايجاد كند.در تعداد زيادي از افراد اين شكل مزمن بیماری معمولا بدون علامت است. عوامل ميزبان و عوامل باكتری، هر دو در پيشرفت گاستريت دخيل هستند. بطور كلي ارتباط محكمي بين گاستريت مزمن، عفونت هليكوباكتر پيلوري و زخم معده وجود دارد.

به علاوه درمان اختصاصي بر عليه هليكوباكتر پيلوري سبب بهبود اين زخمها شده است. ازآنجائيكه گاستريت های مزمن سبب تحلیل رفتگی مخاط معده مي شوند، بنابراين مي توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزايش دهند.
آمار نشان داده است که حدود 50 تا 80% بیمارانی که زخم های خوش خیم معده دارند، به عفونتهای هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند. این نسبت کمتر از بیماران دارای زخم اثنی عشر می باشد. این بیماران نیز با درمان آنتی بیوتیکی بهبود پیدا می کنند.

هلیکوباکتر پیلوری و سرطان معده:
سرطان معده دومین عامل مرگ با عامل سرطان در جهان می باشد.مهمترین عامل خطر در این بدخیمی ها, عفونت با هلیکوباکتر پیلوری می باشد. هلیکوباکتر پیلوری اولین باکتری است که بعنوان سرطان ساز توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) معرفی شده است. زخم و سرطان معده

از آنجائیکه هلیکوباکتر پیلوری شایعترین عامل گاستریت مزمن می باشد و گاستریت مزمن هم بعنوان عامل خطر برای ابتلا به سرطان معده شناخته شده است ، بنابراین نقش سرطانزائی هلیکوباکتر پیلوری به اثبات رسیده است.
کانسر معده در کشورهایی که عفونتهای هلیکوباکتر پیلوری زیاد می باشد شایعتر است. آمار نشان داده که خطر کانسر معده در مبتلایان به عفونت هلیکوباکتر پیلوری 60% است که این امر به منطقه جغرافیایی محل زندگی ارتباط دارد. به این ترتیب عفونتهای مزمن هلیکوباکتر پیلوری سبب ایجاد سرطان معده می شود. البته این تغییرات به زمان طولانی نیاز دارد، چنانچه ممکن است فاصله زمانی 10 سال و یابیشتر بین ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری و ابتلا به سرطان معده وجود داشته باشد.
پیشگیری از ابتلا به سرطان معده به راحتی بوسیله درمان آنتی بیوتیکی عفونت هلیکوباکتر پیلوری، بوجود می اید


منابع:

http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/infectiousagents/infectiousagentsandcancer/infectious-agents-and-cancer-bacteria

کتاب سرطان و عفونت ; دکتر منیره رحیم خانی
 
خواندن 3107 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 آذر 1395 ساعت 06:22

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو


 

تماس با ما:

تلفن:  22727620 الی 1

09392860035

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید