سه شنبه, 20 مرداد 1394 ساعت 06:36

بهترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم (سرویکس)

این مورد را ارزیابی کنید
(20 رای‌ها)


سرطانزائی و سرطان سازی در دهانه رحم 

سرطان سرویکس (دهانه رحم) (cervical cancer) چهارمین سرطان شایع زنان در سطح جهان است و ده درصد سرطانهای زنان را به خود اختصاص می دهد. این سرطان در آفریقا، بخشی از آسیا خصوصأ هند و همچنین آمریکای لاتین شایع است. تنها 50 درصد مبتلایان بیش از 5 سال زنده می مانند و سومین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان به شمار میرود که درجنوب آسیا و آفریقا تبدیل به اولین علت مرگ ناشی از سرطان شده است.    

این سرطان در کشورهای فقیر و کشورهایی با بهداشت پایین شایع است و شیوع آن در کشورهای توسعه یافته در حال کاهش میباشد. بیشترین بروز این سرطان در سنین 30 تا 45 سال است اما مرگ ومیر ناشی از آن با افزایش سن افزایش مییابد. برنامه غربالگری و اسکرینینگ در بین زنان، منجربه کاهش مرگ ومیر و حتی بروز سرطان دهانه رحم میشود زیرا به وسیله آن میتوان به صورت اطمینان برانگیزی موارد پیش سرطانی (پیش بدخیمی) را شناسایی و درمان کرد. در انگلستان با شروع غربالگری از سال 1988، شیوع این سرطان حدود 60 درصد کاهش داشته است. معمولترین روش غربالگری آزمایش پاپ اسمیر است که با نمونه ای که به سادگی از مخاط گردن رحم برداشته میشود انجام میگردد. در برخی کشورها آزمایش بررسی وجود ویروس زگیل ساز(HPV) نیز به عنوان غربالگری همزمان با پاپ اسمیر یا به تنهایی انجام میشود. براساس آخرین پژوهشهای انجام شده درایران پیشنهاد می شود شروع برنامه غربالگری از 30 سالگی باشد به شرطی که حداقل 3 سال از تاریخ ازدواج و شروع روابط زناشویی گذشته باشد و با فاصله هر 5 سال یک بار انجام شود و تا 70 سالگی ادامه یابد. 



علت قاطع ایجاد بیش از 95% موارد سرطان دهانه رحم، ابتلا به عفونت با ویروس زگیل ساز HPV است.این ویروس در اغلب موارد به صورت پنهان و تا سالها در بافت گردن رحم و مهبل باقی می ماند و میتواند کاملا بدون علامت باشد. در برخی موارد نیز با ایجاد زگیل های ریز در پوست ناحیه تناسلی و کناره های آلت تناسلی خود را نشان میدهد. شروع زود هنگام رابطه جنسی و داشتن شرکای متعدد جنسی خطرابتلا و شدت این عفونت را افزایش میدهد و بنابراین به عنوان یکی ازعوامل خطر ایجاد سرطان دهانه رحم به شمار میرود. به علاوه، ارتباط جنسی با مردانی که شرکای متعدد جنسی دارند نیز افزاینده خطر است.



خوشبختانه واکسن ویروس زگیل ساز به صورت تجاری وجود دارد اما نکته مهم آن است که می بایست در هنگام باکره گی و قبل از آغاز هرگونه فعالیت جنسی  (ترجیحآ سن 9 الی 13 سال) تزریق شود.
اگرچه عفونت HPV شرط لازم به شمار میرود اما شرط کافی نیست و باید عوامل دیگری مثل سموم خاص نیز در بدن وجود داشته باشند تا سرطان زایی و سرطان سازی انجام شود. مهمترین این سموم، برخی مواد مضر موجود در دود دخانیات یا آلاینده های محیطی دیگر است که پس از جذب از طریق ریه ها، در لایه مخاطی دهانه رحم تجمع پیدا میکند. این سم در بافت دهانه رحم زنان مصرف کننده تنباکو و سیگار وجود دارد و حتی قرارگرفتن در معرض دود سیگار و تنباکو و نیز قلیان کشیدن هم باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان است. مصرف داروهای هرمونی دارای استروژن که در دوران بارداری و به منظور استحکام جفت و جنین و جلوگیری از سقط زودرس تجویز میشود، موجب افزایش خطر سرطان سرویکس و مهبل در مادر و همچنین در دختری که از او به دنیا آمده میشود.



ارتباط تغذیه با بروز سرطان دهانه رحم به اندازه سرطانهای گوارشی قوی نیست اما ارتباط با مصرف برخی مواد غذایی دیده شده است. شایان ذکر است که تغذیه مناسب با افزایش قدرت ایمنی بدن موجب کاهش خطر عفونت با ویروسHPV و نیز کاهش طول دوره عفونت میشود. شواهدی مبنی بر ارتباط مصرف میوه و سبزی با ایجاد محافظت در برابر این ویروس و کاهش تداوم این عفونت وجود دارد. به علاوه تغذیه مناسب بر ثبات ژنها و اصلاح آنها موثر بوده و بنابراین خطر جهش در ژنهای ایجاد کننده سرطان را کاهش میدهد.
شواهد محدودی مبنی بر ارتباط مصرف میوه وسبزی با کاهش خطر این سرطان وجود دارد، در این میان مصرف سبزیهای برگی، سبزیهای ریشه ای، سیر، پیاز و مرکبات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. مصرف هویج بیشترین اثر کاهشی را در بروز سرطان دهانه رحم نشان میدهد که احتمالا به دلیل آنتی اکسیدانهای فراوان بویژه آلفا و بتاکاروتن در آنست. کاهش سطح آنتی اکسیدانها در خون منجر به تداوم عفونت با ویروسHPV میشود. دریافت برخی آنتی اکسیدانها مثل آلفا و بتاکاروتن، فولات، ویتامین C و E و لیکوپن احتمالا با بروز سرطان دهانه رحم مرتبط است. دریافت ویتامین A نیز ممکن است با بروز این بیماری مرتبط باشد. ویتامین A و فولات کافی احتمالا از طریق کاهش خطر ضایعات پیش سرطانی و نیز افزایش مقاومت در برابر عفونتها در کاهش بروز بسیاری از سرطانها ازجمله سرطان سرویکس موثر است. 



وزن و قد نیز احتمالا با بروز این بیماری مرتبط است. اضافه وزن و چاقی عامل خطر بسیاری از بیماریهاست و داشتن وزن مناسب خطر بسیاری از بیماریها و شاید سرطان دهانه رحم را کاهش میدهد. خطر سرطان پستان و دهانه رحم در زنان بلند قد بیشتر است که ممکن است به دلیل میزان بالاتر هورمونهای رشد و جنسی در آنان باشد، به هرحال قد بلند عامل ایجاد کننده نیست بلکه نشانه قرارگرفتن در گروهی است که نیاز به توجه بیشتری دارند.
برای کاهش خطر سرطان دهانه رحم به نکات زیر توجه کنید:

 

  • بهداشت جنسی را رعایت کنید.
  • در هنگام تماس جنسی از کاندوم استفاده کنید. وفادار بمانید و از رفتارهای پرخطر پرهیز کنید.
  • غربالگری را جدی بگیرید.
  • طبق برنامه منظم به مراکز بهداشت و یا متخصص زنان مراجعه کنید و در فواصل تعیین شده آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید.
  • عفونتهای رحمی را درمان کنید.
  • درصورت ابتلا به عفونت بویژه عفونت HPV، تا رسیدن به سلامت کامل درمان را ادامه دهید.
  • دخانیات و الکل را ترک کنید و در معرض دود آنها نیز نباشید.

هرنوع دخانیات حتی مصرف تفریحی قلیان را ترک کنید. هرگز از اینکه از دیگران بخواهید که سیگار یا هر ماده دخانی دیگری را در حضور شما استفاده نکنند، شرمنده نباشید. در صورت عدم موافقت با شما آن محل را ترک کنید.
مصرف الکل علاوه بر افزایش خطر سرطان میتواند احتمال رفتار پر خطر را در شما افزایش دهد (بعلت از خود بیخود شدگی).

 

  • میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید.

مصرف سبزیها بویژه سیر، پیاز، خانواده کلم، هویچ و مصرف مرکبات را فراموش نکنید.

  • روشهای درست طبخ را به کار برید.

از سرخ کردن موادغذایی بویژه گوشت و سیب زمینی خودداری کنید. گوشتها را کباب نکنید و درصورت کباب کردن تماس گوشت با دود را به حداقل برسانید.

  • وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارید.

تمام توصیه های فوق با بررسی جمعیت متعارف زنان جامعه ایرانی و با در نظر گرفتن سبک زندگی فعلی آنان یعنی یکبار ازدواج در سن بالاتر از 25 سالگی و تک همسری و نیز اولین بارداری در حول و حوش 28 الی 30 سالگی انجام میشود اما برای بانوانی که خارج از شاخصهای فوق الذکر ازدواج کرده و یا باردار میشوند، علی القاعده شروع آزمایشات مربوط به غربالگری سرطان دهانه رحم می بایست در سن پایین تر( سه سال پس از ازدواج) و با فواصل کمتر انجام شود.
زنانی که دچار ایجاد زگیل تناسلی در هر سنی شده اند و یا زنانی که رفتارهای پرخطر و بی ضابطه جنسی انجام میدهند در معرض خطر بسیار بیشتری هستند و در صورت لزوم می بایست هر سال آزمایشات و معاینات مربوطه را به طور منظم انجام دهند.


منابع:
http://www.cancerservice.ir/index.php/component/k2/item/86-avoid-risk-factors-for-cancer-prevention


http://ijogi.mums.ac.ir/pdf_2801_b4639b22d98ae993a7c6bbc8dfb7d632.html

آخرین چاپ کتاب:
Food, nutrition, and the prevention of cancer: a global perspective. American Institute for Cancer Research/World Cancer Research Fund, American Institute for Cancer Research

 

خواندن 122153 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 13 اسفند 1395 ساعت 11:40

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو


 

تماس با ما:

تلفن:  22727620 الی 1

09392860035

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید