پیشگیری و مراقبت بیماری کرونا برای بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آن ها

کرونا در بیماران سرطانی

بر اساس بررسی های انجام شده، یکی از عوامل مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، وجود سابقه ابتلا به سرطان در بیمار است. در این بین بیمارانی که در حال درمان سرطان هستند و برای امور مختلف شیمی درمانی یا رادیوتراپی به مراکز درمانی مراجعه می کنند، در معرض خطر بالاتری از ابتلا به بیماری کرونا قرار میگیرند.

دستورالعمل زیر با اهتمام متخصصین انکولوژی و اپیدمیولوژی و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور در امان ماندن بیماران مبتلا به سرطان از ابتلا و عوارض بیماری کرونا تهیه شده است.

از آنجا که بیماران مبتلا به سرطان تحت درمان با انواع داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند، در زمره گروه های در معرض خطر در نظرگرفته می شوند و تمهیدات لازم برای پیشگیری و درمان عفونت در آنها سطوح بالاتری را می طلبد.

راه های انتقال ویروس کورونا از شخصی به شخص دیگر از طریق ترشحات مجرای تنفس و تماس  (با سطوح و یا فرد با فرد ) به ویژه در زمان عطسه یا سرفه است. همچنین انتقال از راه ذرات هوا هم امکان پذیر است.  دانستن این نکته حائز اهمیت است که احتمال انتقال بیماری از افراد ناقل بدون علامت هم وجود دارد.  دوره نهفته بیمار ی از ۱ تا ۱۴ روز و در اکثر مواقع ۳ تا ۷ روز است.  شایع ترین علائم این بیمار ی تب، خستگی، سرفه خشک و تنگی نفس است.  تعداد کمی از بیماران علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی و اسهال دارند.

توصیه های لازم برای بیماران و خانواده ها

توصیه های عمومی

۱- کمترین مواجهه با افراد به ویژه افراد دارای علایم مشکوک و اجتناب از لمس دیگران تحت هر عنوان از جمله دست دادن یا روبوسی را داشته باشید

۲- به برخی علایم مانند تب، سرفه، تنگی نفس، لرز، درد بدن، سردرد، اسهال، تهوع، استفراغ، آبریزش بینی به ویژه در طی دو هفته پس از تماس با فردی که این علایم را دار د توجه ویژه داشته باشید.

۳- در صورت بروز علایم گلودرد، سرفه خشک، لرز با یا بدون تب و تنگی نفس به پزشک درمانگر، مرکزی که بیمار در آن مراقبت های خود را دریافت می کند یا مراکز اعلام شده برای مراقبت کرونا، مراجعه کنید

۴- دست هارا با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه  )ترجیحا هر ساعت یک بار ( یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل به طور مکرر بشویید

۵- دستهارا  قبل از غذا، بعد از دستشویی، بعد از عطسه یا سرفه و پس از تماس با سطوح مشکوک به آلودگی بشویید

۶- هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان و بینی را با آرنج یا دستمال بگیرید و دستمال را  بلافاصله درون سطل زباله دردار  بیندازید

۷- از لمس چشم و صورت خود با دستهای شسته نشده پرهیز کنید

۸- در صورت حضور در مکان های عمومی، مراکز درمانی و یا داشتن علایم تنفسی مانند سرفه و یا عطسه و یا مراقبت ازبیمار با علایم تب و سرفه حتمأ از ماسک استفاده کنید (نوع ماسک اهمیت زیادی ندارد)

۹- وسایلی که به صورت مکرر در تماس دست هستند مانند ری موت کنترل، دستگیره درها، گوشی همراه، لپتاب را به صورت مکرر ضدعفونی کنید.

۱۰- مواد غذایی به ویژه گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید

۱۱- سیستم ایمنی را با مصرف مرتب میوه و سبزیجات شسته و تمیز شده و ویتامین C طبیعی (آب میوه طبیعی) تقویت کنید

بیماری کرونا در بیماران سرطانی

در محیط های درمانی

از پزشک درمانگر خود بخواهید تا حدی که به درمان، مراقبت و سلامت شما لطمه ای وارد نشود، اقدامات تشخیصی درمانی را به

تعویق بیندازد یا به حداقل ممکن کاهش دهد.

در صورت نیاز به حضور در مراکز تشخیصی درمانی، زمان حضور خود را به حداقل برسانید و از حضور در فضاهای انتظار شلوغ اجتناب کنید.

در زمان انتظار برای ویزیت در سالن انتظار بیمارستان یا مطب حداقل فاصله یک متر را با سایر افراد رعایت کنید.

در هنگام مراجعه به محیط های تشخیصی درمانی، حتما از ماسک مناسب و ترجیحا دستکش استفاده کنید و از لمس دهان، بینی و

چشم خودداری کنید

در محیط های عمومی

فعالیت های خارج از منزل را تا حد امکان محدود نموده و ازحضور در مکانها ی عمومی و شلوغ پرهیز کنید و حداقل فاصله یک متر را رعایت نمایید .

در صورت نیاز به حضور در مکان های عمومی، حتما از ماسک استفاده نمایید.

از لمس سطوح وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس، متروو …) پرهیز کنید و در صورت لمس از شستشو و ضدعفونی کردن دستان خود در اولین فرصت غفلت نکنید.

برای استفاده از دکمه های اسانسور در مکان های عمومی از دستمال کاغذی یا سوآپ گوش پاک کن یا خلال دندان یا دستمال یک

بار مصرف استفاده کنید و بلافاصله آنها را در نزدیک ترین سطل زباله بیندازید.

در هنگام سوار شدن در آسانسور، رو به در آسانسور بایستید نه رو به دیگران و از صحبت کردن اجتناب کنید.

از حضور در رستوران ها و اماکن غذاخور ی پرهیز کنید و در صورت ضرورت حضور، از ظرف ها و لیوان یک با ر مصرف استفاده کنید.

از سطل های پدالی دردار در اماکن عمومی استفاده کنید.

بلافاصله پس از تماس با کیبورد، موس، موبایل و گوشی تلفن، دکمه آسانسور، دستگاه خودپرداز، دستگاه کارتخوان، زنگ اماکن عمومی و منازل، ثبت اثر انگشت پرسنل، استامپ، دستها را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه یا مواد ضد عفونی کننده شستشو دهید.

در محیط خانه

در صورتی که برای خدمات تشخیصی درمانی به بیمارستان، کلینیک یا مطب مراجعه کرده اید، پس از بازگشت به خانه و درهنگام ورود، تمام لباس های خود را در سبد شستشو یا ماشین لباس شویی قرار دهید، بلافاصله دوش بگیرید و لباس تمیز به تن کنید.

توصیه می شود که فقط یک نفر مسئول رسیدگی به بیمار مبتلا به سرطان باشد و این فرد بیشتر از سایر اعضا ی خانواده اصول بهداشتی را رعایت نماید و کمترین تماس را با محیط ها ی خارج از خانه و سایر افراد خانواده داشته باشد و سایر افراد خانواده تردد به اطاق فرد بیمار نداشته باشند.

فرد مراقبت کننده در تمام لحظات مراقبت از بیما ر،  ماسک به صورت داشته  و قبل و بعد از هر مراقبت دست ها ی خود را طبق دستورالعمل ها ی عمومی عنوان شده ضدعفونی کند.

توصیه می شود تمام لوازم شخصی بیمار شامل لوازم بهداشت شخصی، ظروف مورد استفاده برا ی غذا خورد ن و لوازم محل استراحت  بیمار مانند بالش و ملافه و تشک از سایر اعضا ی خانواده جدا و مختص بیمار مبتلا به سرطان باشد.

تلاش کنید بیمار در فضایی مخصوص به خود جدا از سایر اعضا ی خانواده باشد و حداقل خروج از این فضا را داشته باشد و تا حد ممکن فرد ی غیر از اعضا ی ساکن به محل زندگی فرد مبتلا به سرطان رفت و آمد نداشته باشد. توجه شود که با توجه به خطر بالاتر لخته عروقی در افراد مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند، محدود کردن فرد بیمار در یک اتاق به هیچ وجه به معنای کم تحرکی نیست و لازم است بیمار تحرک معمول را داشته باشد.

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =

You may also like these