سرطانزاها و سرطان سازها (عوامل خطر سرطان)

معمولا امکان پذیر نیست که بدانیم چرا یک عامل در بدن برخی افراد باعث ایجاد و پیشرفت سرطان میشود ولی در بدن افراد دیگر نمیشود. اما تحقیقات نشان داده است که عوامل خطر خاصی ممکن است شانس فرد را برای ابتلا به سرطان افزایش دهد. (نیز برخی از عوامل هستند که به کاهش خطر سرطان مرتبط هستند. اینها گاهی عوامل محافظ و یا عوامل محافظت در مقابل سرطان نامیده می شود).
بیشترین سرطان سازها (و همچنین محافظت کننده های از سرطان) در ابتدا در مطالعات اپیدمیولوژی شناخته شده اند. در این مطالعات، دانشمندان، زندگی گروه های زیادی از مردم را بررسی و افراد مبتلا و غیر مبتلا را با هم مقایسه می کنند. این مطالعات ممکن است نشان دهد که افرادی که مبتلا به سرطان شده اند نسبت به کسانی که دچار این بیماری نمی شوند احتمالا در معرض مواجهه با مواد خاصی بوده اند و یا از روش های زندگی خاصی استفاده کرده اند(عادات خاصی دارند).
چنین مطالعاتی، خود به خود، نمی تواند ثابت کند که یک رفتار یا ماده باعث سرطان می شود.  اما یافته های از این دست که گاهی اوقات در رسانه ها جلب توجه میکنند می توانند به باورها و تصورات اشتباه در مورد چگونگی شروع و گسترش سرطان در نزد افکار عمومی منجر شود. (نگاه کنید به مطلب ذیل عنوان باورها وتصورات غلط درباره سرطان )
زمانی که بسیاری از مطالعات انجام شده، به ارتباط  بین یک عامل بالقوه سرطانزا و افزایش خطر ابتلا به سرطان دلالت کند، و نیز هنگامی که بتواند توضیح دهد که چگونه عامل خطر می تواند باعث ایجاد سرطان شود، دانشمندان می توانند با اعتماد به نفس بیشتر در مورد ارتباط بین سرطانزا و ایجاد سرطان صحبت کنند.
فهرست زیر شامل عمده ترین سرطانزاهای شناخته شده یا مشکوک به ایجاد سرطان است که مورد مطالعه قرار گرفته است. اگر چه ازبرخی از این عوامل می توان اجتناب کرد، اما برای تعدادی از آنها مثل افزایش سن نمی توان کاری انجام داد. خودداری و یا ایجاد محدودیت برای قرار گرفتن در معرض برخی از سرطانزاهای قابل اجتناب، ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد و این بهترین راه پیشگیری از سرطان است.

 

 

 

 

به منظور تبیین بهتر موضوع سرطانزاها میتوانید به مقاله سلیس و مفید جناب آقای دکتر آرش اعتمادی، اپیدمیولوژیست و محقق موسسه ملی سرطان آمریکا با عنوان “چه چیزهائی سرطانزا هستند” در اینجا  مراجعه فرمائید

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

You may also like these