سرطانزاها و عوامل خطر سرطان ( چگونه از سرطان پیشگیری کنیم؟)

در فهرست زیر عمده ترین عوامل سرطانزاها ی شناخته شده در دنیا و نیز برخی محافظت کننده های مغذی بررسی شده اند  

سن:

یکی از مهمترین سرطانزاها و عوامل خطر ابتلا به سرطان میباشد به طور کلی سن مهم ترین عامل خطر ابتلا به سرطان است. با توجه به داده های آماری اخیر، متوسط سن تشخیص سرطان ۶۶ سال است. این به این معنی است که نیمی از موارد سرطان در افراد زیر این سن و نیم دیگردر افراد بالاتر از این سن رخ می دهد. یک چهارم از موارد جدید سرطان در افراد ۶۵ ساله تا ۷۴ تشخیص داده میشود.

الگوی مشابه برای بسیاری از انواع سرطان های شایع در ایران دیده می شود. به عنوان مثال، سن متوسط تشخیص سرطان پستان ۶۰ سال، سرطان روده ۶۸ سال، برای سرطان ریه ۷۰ سال، و برای سرطان پروستات ۶۵ سال است.
اما این بیماری می تواند در هر سنی رخ دهد. به عنوان مثال، سرطان استخوان اغلب در میان افراد زیر ۲۰ سال سن تشخیص داده شود، ( بیش از یک چهارم از موارد در این گروه سنی اتفاق می افتد) و ۱۰ درصد از لوسمی ها در کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال سن تشخیص داده میشود در حالی که تنها ۱ درصد از کل سرطان ها در این گروه سنی تشخیص داده میشود. برخی از انواع سرطان مانند نوروبلاستوما، در کودکان و نوجوانان از بزرگسالان شایع تر است.


نمودار ارتباط ابتلا به سرطان و سن در همه گروه های سنی را در بالا مشاهده کنید

منبع:آخرین مقاله موسسه سرطان آمریکا نوشته شده در فروردین ۱۳۹۴
http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/age

الکل:
نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری، حنجره (جعبه صدا)، کبد، و پستان را افزایش دهد. افرادی که بیشتر مینوشند بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. اگر نوشیدن الکل همراه با مصرف توتون و تنباکو باشد ریسک ابتلا به سرطان بسیار بسیار بالاتر است.
با اینکه پیشنهاد شده است که مواد خاصی در شراب قرمز، مانند رسوراترول، خواص ضد سرطان دارند، با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نوشیدن شراب قرمز خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

مواد سرطان زا در محیط زیست: 
سرطان  توسط تغییرات خاص ژنی در هنگام رشد و فعالیت سلولهای بدن رخ میدهد. برخی از این تغییرات ژنتیکی به طور طبیعی زمانی که DNA ( ماده اصلی توارث) در طول فرایند تقسیم قرار دارد رخ میدهد. اما پاره ای از آنها در نتیجه تماس های محیطی که به DNAآسیب وارد میکنند دیده میشوند. این مواجهه ممکن است شامل موادی، مانند مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو، و یا تابش اشعه، مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید باشد.
افراد می توانند از مواجهه با برخی از مواد سرطان زا مانند دود سیگار و اشعه خورشید اجتناب کند. اما اجتناب از برخی دیگر سخت تر است، به خصوص اگر آنها درهوائی که تنفس می کنیم، یا درآب آشامیدنی ما و یا غذایی که می خوریم، و یا موادی که برای شغلمان استفاده می کنیم وجود داشته باشند. دانشمندان در حال مطالعه اغلب این مواد هستند و با درک رابطه آنها با سرطان  ممکن است به اجتناب افراد از مواجهه با آنها کمک کنند.
نگران نباشید، زیرا اگر ماده ای به عنوان یک  سرطانزا و یا سرطان ساز یا عامل خطر و یا ریسک فاکتور تعیین شده به این معنا نیست که این ماده لزوما باعث سرطان می شود. عوامل بسیاری از جمله مقدار و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن ماده و همچنین زمینه ژنتیکی فرد باعث میشوند که تاثیر یک ماده بر روی افراد موجب ایجاد سرطان باشد.


التهاب مزمن و سرطان

جدیدترین فهرست مواد سرطانزا را میتوانید با مراجعه به منبع زیر مشاهده فرمائید

منبع: http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/substances

التهاب مزمن:


التهاب یک واکنش عادی فیزیولوژیکی برای ایجاد محدودیت در بافت آسیب دیده در بدن است. یک فرآیند التهابی با آزاد شدن مواد شیمیایی از بافت آسیب دیده و انتشار ان در خون شروع میشود. در پاسخ، سلول های سفید خون برای کمک به بازسازی و تعمیر بافت آسیب دیده و نیز ترمیم و کمک به رشد سلولها به آن بافت هجوم می آورند. هنگامی که زخم شفا پیدا کرد، پروسه های التهابی به پایان می رسد.

در التهاب مزمن، ممکن است روند التهابی  پس از ترمیم بافت، حتی اگر هیچ آسیبی وجود نداشته باشد پایان نپذیرد که دلیل آن همیشه شناخته شده نیست. التهاب مزمن ممکن است توسط عفونتی که خوب درمان نشده، واکنش های ایمنی غیر طبیعی به بافت های طبیعی و یا شرایطی مانند چاقی ایجاد شود. با گذشت زمان، التهاب مزمن می تواند به DNA صدمه زده و منجر به سرطان شود. به عنوان مثال، درافراد مبتلا به بیماری های مزمن التهاب روده، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون ، احتمال افزایش خطر سرطان روده بزرگ وجود دارد.
بسیاری از مطالعات، اثر داروهای ضد التهاب مانند آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را درکاهش خطر ابتلا به سرطان مورد بررسی قرار داده اند اما با این حال، پاسخ روشن هنوز در دسترس نیست.

تغذیه: 


مطالعات بسیاری در مورد افزایش و یا کاهش خطر ابتلا به سرطان در رابطه با جزء و یا اجزاء خاصی از رژیم غذائی و یا مواد مغذی انجام شده است. مطالعات بر روی سلول های سرطانی در آزمایشگاه و در مدل های حیوانی انجام شده اند و گاهی اوقات شواهدی دال بر اینکه ترکیبات جدا شده ممکن است سرطان زا (و یا ضد سرطان) باشند ارائه شده است.
اما با چند مورد استثنا، مطالعات جمعیت های انسانی هنوزبه طور قطعی نتایج آزمایشگاهی را تایید نکرده اند. نتایج اپیدمیولوژیک مطالعات و مقایسه رژیم غذایی افراد با و بدون سرطان نشان داده اند که افراد با و بدون سرطان در تغذیه خود حداقل در یک جزء از رژیم غذایی خاص با هم متفاوت هستند.
اگر چه این نتایج نشان می دهد که آن جزء رژیم غذایی به همراه عوامل دیگر با تغییر در خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است ولی هنوز نشان داده نشده که به تنهایی بتواند تغییری در ریسک ابتلا به سرطان ایجاد کند.

زمانی که شواهد بدست آمده از بررسی های اپیدمیولوژیک به نحو قدرتمندی نشان دهد که یک جزء رژیم غذایی با کاهش خطر سرطان همراه است، ممکن است  کارآزمایی بالینی تصادفی شده برای اثبات آن انجام شود.  (به دلایل اخلاقی، مطالعات تصادفی تنها در صورتی قابل انجام است که ارتباط مستقیم یک عامل مغذی با خطر ابتلا به سرطان را با روشهای آزمایشگاهی ثابت کرده باشیم.)
دانشمندان بسیاری بر روی هم افزائی مواد افزودنی، مواد مغذی، و دیگر اجزای رژیم غذایی با عوامل دیگر و ارتباط آن با خطر ابتلا به سرطان مطالعه کرده اند. مشهور ترین این مواد عبارتند از:

الکل
اگر چه احتمال دارد شراب قرمز موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان بشود، اما هیچ شواهد علمی محکمی برای چنین ارتباطی هنوز به دست نیامده است.همچنین، الکل از علل شناخته شده سرطان است. مصرف زیاد و دائم الکل، خطر ابتلا به سرطان حفره دهان (به جز لب)، حلق (گلو)، حنجره (جعبه صدا)، مری، کبد، پستان، روده بزرگ و راست روده را افزایش می دهد. خطر ابتلا به سرطان با مقدار الکلی که توسط فرد نوشیده شده افزایش پیدا میکند.

آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که ازفعالیت دیگر مواد شیمیایی که بعنوان رادیکالهای آزاد شناخته شده اند وممکن است به سلولها آسیب برسانند جلوگیری میکنند. نتیجتا این مواد میتوانند بعنوان عوامل پیشگیری کننده و محافظ از ایجاد سرطان جلوگیری کنند. از آنتی اکسیدانهای معروف میتوان از ویتامینهای A و E و همچنین ماده سلنیم نام برد. تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده است که آنتی اکسیدان اگزوژن می تواند با جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد از پیشرفت سرطان در حیوان مبتلا جلوگیری کند، اما تحقیقات در انسان تاکنون نتوانسته دانشمندان را متقاعد کند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی می تواند به کاهش  پیشرفت سرطان یا مرگ ناشی از آن در افراد مبتلا کمک کند. اگر چه برخی از مطالعات حتی افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها را نیزنشان داده شده است

شیرین کننده های مصنوعی
مطالعات بر روی اثر سرطانزائی چند شیرین کننده مصنوعی، از جمله ساخارین، آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم، سوکرالوز، نئوتام، و سیکلامات انجام شده است. اما هنوزهیچ مدرکی بدست نیامده تا اثبات کند که شیرین کننده های مصنوعی در دسترس تجاری با خطر ابتلا به سرطان در انسان ها مرتبط است.

کلسیم
کلسیم یک ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی است. نتایج تحقیقات به طور کلی نوعی ارتباط بین مصرف مقدار بیشتری از کلسیم و کاهش خطر سرطان روده بزرگ را پشتیبانی میکند.اما اینکه آیا بین مصرف مقدار بیشترکلسیم وکاهش خطر سرطان های دیگر مانند سرطان پستان و تخمدان هم ارتباط وجود دارد، نامشخص است. برخی تحقیقات حتی نشان داده است که مصرف بالای کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.

گوشت سوخته
مواد شیمیایی خاص، به نام HCA ها و PAH ها در هنگام کبابی کردن گوشت ، از جمله گوشت گاو، گوشت خوک، ماهی، مرغ و بوقلمون بوجود می آید. قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از HCA ها و PAH ها می تواند در حیوانات باعث ایجاد سرطان شود. با این حال، آیا قرار گرفتن در معرض این مواد باعث بروز سرطان در انسان هم بشود نامشخص است.

کلم ها
سیزیجات کلم شکل حاوی مواد شیمیایی شناخته شده به نام گلوکوزینولات هستند، که برای اثرات ضد سرطانی مورد مطالعه قرار گرفته اند. برخی از این ترکیبات اثرات ضد سرطانی در سلول ها و حیوانات را نشان داده اند، اما نتایج حاصل از مطالعات در انسان هنوز به طور کامل روشن نشده است.

فلورید
فلوراید در آب به محافظت دندان و نیز معکوس کردن روند پوسیدگی کمک میکند. بسیاری از مطالعات، در انسان و حیوانات، هیچ ارتباطی بین آب حاوی فلوراید و خطر ابتلا به سرطان نشان نداده است.

سیر
برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف سیر ممکن است خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان، به خصوص سرطان های دستگاه گوارش را کاهش دهد. با این حال، شواهد قطعی نیست

چای
چای شامل ترکیبات پلی فنل، به ویژه کاتچین است که آنتی اکسیدان هستند. نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک بررسی ارتباط بین مصرف چای و خطر ابتلا به سرطان تاکنون بی نتیجه بوده است. چند آزمایش بالینی مصرف چای و پیشگیری از سرطان نیزانجام شده است آنها نیز تاکنون بی نتیجه بوده است.

ویتامین D
ویتامین D با استفاده از کلسیم و فسفر بدن به محکم شدن استخوان و دندان کمک میکند. این ویتامین، درجه اول از طریق قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید فعال میشود. اما  می تواند از برخی از مواد غذایی و مکمل های غذایی  نیز به دست آید. مطالعات اپیدمیولوژیک در انسان نشان داده اند که مصرف مقدار بیشترو یا دارا بودن سطح خونی بالاتر ویتامین D   ممکن است با کاهش خطر سرطان روده بزرگ همراه باشد، اما نتایج حاصل از مطالعات تصادفی، تاکنون بی نتیجه بوده است.

منبع: جدیدترین مقاله موسسه ملی سرطان آمریکا در فروردین ۱۳۹۴

هرمون ها:
استروژن ها گروهی از هورمونهای جنسی زنانه هستند که سرطان زا شناخته شده اند. اگر چه این هورمون نقش فیزیولوژیکی اساسی برای هر دو جنس مردان و زنان دارد، اما با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها همراه است. به عنوان مثال، با تجویز هرمون استروژن به منظور درمان عوارض یائسگی، می تواند خطر ابتلا زنان به سرطان پستان را افزایش دهد.  هورمون درمانی یائسگی به تنهایی خطر ابتلا به سرطان رحم وآندومتر را افزایش می دهد و تنها در زنانی که هیسترکتومی شده اند استفاده می شود.
بانوان باید برای اطلاع از خطرات احتمالی هرمون درمانی در زمان یائسگی با دکتر خود مشورت کنند.
مطالعات همچنین نشان داده است که استروژن و پروژسترونی که به طور طبیعی توسط تخمدان زنان ساخته میشود خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا می برد. قرار گرفتن در معرض غلظت بالایی از این هورمون ها ( و یا در زمان طولانی) با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. افزایش قرار گرفتن در معرض هرمون می تواند با قاعدگی زودرس، تاخیر در یائسگی، سن اولین حاملگی و یا عدم بارداری مرتبط باشد. در مقابل، زایمان می تواند یک عامل حفاظتی برای سرطان پستان در مقابل فعالیت هرمونها باشد. بر طبق آخرین مطالعات، دختران زنانی هم که در دوران بارداری از ترکیبات هرمونی ( به منظور جلوگیری از سقط زودرس و یا زایمان پیش رس و دیگر مشکلات بارداری )استفاده کرده اند با افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم  یا گردن رحم روبرو هستند.

ضعف دستگاه ایمنی:
بسیاری از افرادی که پیوند عضومی کنند، داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن دریافت میکنند تا بدن ارگان دریافت شده را رد نکند. در نتیجه دریافت این داروها سیستم ایمنی بدن کمتر قادر به شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی و یا مبارزه با عفونت هائی خواهد بود که باعث سرطان می شوند. عفونت با ویروس ایدز(HIV) نیز تضعیف دستگاه ایمنی بدن و خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد.
تحقیقات نشان داده است که دریافت کننده پیوند در معرض افزایش خطر ابتلا به تعداد زیادی از سرطان ها با درجات متفاوت خواهد بود. برخی از این سرطان می تواند به وسیله عوامل عفونی ایجاد شود، در حالی که برخی دیگر نه. چهار نوع از شایعترین سرطان ها که در میان دریافت کنندگان پیوند رخ می دهد  لنفوم غیر هوچکین (NHL) و سرطانهای ریه، کلیه و کبد هستند.NHL می تواند ناشی ازعفونت با ویروس اپشتین بار (EBV) باشد و سرطان کبد توسط عفونت مزمن با هپاتیت B و هپاتیت C بوجود می آید. اما در مورد سرطان ریه و کلیه عموما تصور بر این است که دارای عامل عفونی نیستند.
همچنین ریسک افزایش ابتلا به سرطان در بیماران مبتلا به HIV / AIDS توسط عوامل عفونی، از جمله EBV، ویروس تبخال انسانی  ، یا ویروس سارکوم کاپوزی ، همچنین ویروسهایHBV و HCV که باعث سرطان کبد میشوند و ویروس پاپیلومای انسانی که باعث سرطان گردن رحم، مقعد، دهان و حلق و سرطان های دیگرمیشود، بالا میرود. عفونت HIV همچنین با افزایش خطر سرطان در سرطانهائی که توسط عوامل عفونی نیز ایجاد نمیشود، مثل سرطان ریه همراه است.

عوامل عفونی: 


عوامل عفونی، از جمله ویروس ها ، باکتری ها و انگل ها، در افراد آلوده باعثایجاد یا افزایش خطر ابتلا به سرطان میشوند. برخی از ویروس ها می توانند کنترل نرمال بدن بر رشد و تکثیر سلول را مختل کنند. آنها همچنین شانس ابتلا به سرطان در افرادی را که با عوامل دیگر مثل اشعه UV و یا مواد موجود در دود تنباکو در تماس هستند را افزایش دهد. همچنین برخی از ویروس ها، باکتری ها و انگل ها باعث التهاب مزمن که ممکن است به سرطان منجر شود می گردند.
اغلب ویروس هایی که  افزایش خطر ابتلا به سرطان را در افراد باعث می شوند، میتوانند از طریق خون و یا سایر مایعات بدن منتقل شوند. شما می توانید از طریق تلقیح واکسن، داشتن رابطه جنسی محافظت شده و اجتناب از استفاده از وسایل مشترک، خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید.
در پاراگرافهای زیر چند نمونه از عوامل عفونی که میتوانند باعث ایجاد و یا افزایش ریسک ابتلا به سرطان شوند معرفی میشوند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPVs)
عفونت با انواع پر خطر HPV باعث تقریبا تمام سرطان های گردن رحم است. آنها همچنین باعث سرطان مقعد و بسیاری ازسرطانهای حلق، واژن، ولو، و سرطان آلت تناسلی میشوند. در ایالات متحده، کارشناسان توصیه می کنند که کودکان ازسن ۹ سال و بزرگسالان تا سن ۲۶ سال بر علیه این ویروس واکسینه شوند. عفونت HPV در گردن رحم را می توان با آزمایش های خاص پیدا کرد.

ویروس هپاتیت B و ویروس هپاتیت C
عفونت مزمن با HBV یا HCV موجب سرطان کبد می شود. از سال ۱۹۸۰ میلادی نوزادان در  بسیاری از کشورها و از جمله ایران در برابر عفونت HBV واکسینه می شوند. اگر شما بزرگسال هستید و بر علیه این ویروس واکسینه نشده اید، کارشناسان توصیه میکنند که هر چه سریعتر واکسن بزنید. واکسیناسیون ویژه برای کارکنان بهداشتی درمانی و مشاغل دیگر که در تماس با خون انسان هستند نیز به طور معمول انجام میشود. ابتلا به این عفونت ها همیشه باعث بروز علائم نیست، اما آزمایش می تواند نشان دهد که آیا شما مبتلا به این ویروس ها هستید یا خیر.

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
HIV ویروسی است که باعث ایجاد بیماری ایدز می شود.عفونت با HIV باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه آن، بدن کمتر قادر به مبارزه با دیگر عوامل عفونی که باعث ایجاد سرطان میشوند خواهد شد. افراد آلوده به HIV در معرض خطر سارکوم کاپوزی، لنفوم و سرطان دهانه رحم، کبد، ریه، و مقعد هستند. عفونت HIV همیشه علائم ایجاد نمی کند. اگر شما فکر می کنید ممکن است در معرض خطر HIV قرار گرفته باشید، با پزشک خود در مورد انجام آزمایش صحبت نمایید. اگر تست شما مثبت شود، پزشک شما راه های درمان را نشان می دهد و می تواند به شما بگوید که چگونه از آلوده نمودن دیگران جلوگیری کنید.

ویروس Epstein-Barr
عفونت با EBV (یک نوع  ویروس تبخال) با افزایش خطر ابتلا به لنفوم و سرطان معده و حلق و بینی در ارتباط است.

ویروس تبخال انسانی تیپ ۸ (HHV8)
HHV8 به عنوان ویروس اصلی تبخال می تواند باعث ایجاد سارکوم کاپوزی که نوعی سرطان است، شود.

میکروب هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری)
H. پیلوری یک نوع باکتری است که می تواند عامل ایجاد سرطان معده و یک نوع لنفوم در دیواره معده شود. همچنین می تواند زخم معده ایجاد کند. اگر شما دچارمشکلات معده هستید به دکتر مراجعه کنید. عفونت با هلیکو باکتر قابل تشخیص و درمان است.

کرم شیستوزوما هماتوبیوم
عفونت با این کرم پهن (فلوک ) که در آفریقا و شرق میانه و همچنین قسمتهائی از جنوب ایران پیدا می شود، می تواند باعث ایجاد سرطان مثانه می شود.

در مقاله با عنوان “سرطان و عفونت” در همین وب سایت به تفصیل راجع به عوامل عفونی سرطان صحبت شده است. برای دریافت مقاله اینجا کلیک کنید

منبع: http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents

چاقی: 

افرادی که چاق هستند با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان، از جمله سرطان پستان (در زنان یائسه)، روده بزرگ، راست روده، آندومتر (پوشش داخلی رحم)، مری، کلیه، پانکراس و کیسه صفرا روبرو میشوند .
در مقابل، استفاده از رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، و حفظ وزن ممکن است به کاهش خطر برخی سرطانها کمک کند. این رفتارهای سالم همچنین در کاهش خطر ابتلا به بیماری های دیگر، مانند بیماری های قلبی، دیابت نوع II، و فشار خون بالا نیز اهمیت دارد.

تشعشع: 


تابش طول موج های خاص، به نام پرتوهای یونیزان، انرژی کافی برای صدمه زدن به DNA به سلول منتقل میکند و باعث سرطان می شود. پرتوهای یونیزان شامل رادون، اشعه ایکس، اشعه گاما و دیگر انواع اشعه های پر انرژی است. هنوز ثابت نشده است که انواع تشعشعات با انرژی پایین، مانند نور مرئی و انرژی حاصل از تلفن های همراه و میدانهای مغناطیسی بتواند به DNA آسیب بزند و موجب ابتلا به سرطان شود.
تابش با انرژی بالا مانند اشعه ایکس، اشعه گاما، ذرات آلفا، ذرات بتا و نوترون، می تواند به DNA آسیب رسانده و باعث سرطان شود. این امواج می توانند هنگام حوادث نیروگاه های هسته ای در محیط منتشر شوند. همچنین هنگام آزمایش و استفاده ازسلاح های اتمی نیز منتشر میشوند.
روش های خاص پزشکی، مانند رادیوگرافی ، توموگرافی کامپیوتری (CT اسکن)، روش (PET) اسکن و رادیوتراپی نیز می تواند به آسیب سلولی و سرطان منجر شود. با این حال، خطر ابتلا به سرطان در هنگام استفاده از روشهای گفته شده بسیار ناچیز است و مزایای استفاده از این روشها بر معایب آنها می چربد.

نور خورشید:
نور خورشید، دستگاه های سولاریوم و برنزه سازهمه باعث ایجاد پرتوهای ماوراء بنفش (UV) می شوند. قرار گرفتن در معرض تابش UV باعث پیری زودرس پوست و آسیب پوستی است که می تواند به سرطان پوست منجر شود.
زمان قرار گیری افراد در معرض نور آفتاب، باید به  اواسط صبح و اواخر بعدازظهر محدود باشد و از سایر منابع اشعه UV، مانند تخت های سولاریوم باید اجتناب گردد. مهم است که به خاطر داشته باشید که اشعه UV توسط شن و ماسه، آب، برف، و یخ منعکس شده و می تواند از شیشه جلو اتومبیل و شیشه پنجره اطاق عبور کند.اثر نور خورشید بر سرطان
بهترین راه برای کاهش آسیب UV استفاده از پوشش های محافظ مانند لباس های آستین بلند، شلوار بلند، کلاه با لبه گسترده و عینک آفتابی با لنزهایی که اشعه UV را جذب کنند است. کرم های ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) حداقل ۱۵ ممکن است به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند اما به خوبی دور ماندن از آفتاب و پوشیدن لباس های محافظ نیست.

دخانیات: 

سرطانزاها
مصرف دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از سرطان است. افرادی که به طور مستقیم از محصولات دخانی ( توتون و تنباکو) استفاده میکنند و یا حتی افرادی که در معرض دود مواد دخانی قرار میگیرند در خطر ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار دارند زیرا هم در مواد دخانی و هم در دود ناشی از استعمال آنها مواد بسیار مضر آسیب رساننده به DNA وجود دارد.
مصرف دخانیات باعث بسیاری از انواع سرطان ها از جمله سرطان ریه، حنجره (جعبه صدا)، دهان، مری، گلو، مثانه، کلیه، کبد، معده، لوزالمعده، روده بزرگ و راست روده، گردن رحم و همچنین لوسمی حاد میلوئید(نوعی سرطان خون)است. افرادی که از روشهای غیردودزا (مانند بوئیدن انفیه یا جویدن تنباکو) نیز استفاده میکنند، دچار افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان، مری، و لوزالمعده می شوند.
هیچ میزان از مصرف دخانیات باعث ایمنی از ابتلا به سرطان نیست (حتی مقادیر بسیار کم) و افرادی که استفاده از هر نوع محصول توتون و تنباکو می کنند می بایست آن را قویا ترک کنند. افرادی که دخانیات را ترک کرده اند، بدون توجه به سن خود، دستاوردهای قابل توجهی در امید به زندگی در مقایسه با کسانی که به استفاده از دخانیات ادامه دادند داشته اند. همچنین، ترک سیگار پس از تشخیص سرطان در فرد، خطر مرگ را کاهش می دهد.

منبع: موسسه ملی سرطان آمریکا

خواندن ۲۴۱۶۶۰ دفعهآخرین ویرایش در شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۰

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 9 =

You may also like these