باورها وتصورات غلط درباره سرطان

برخی باورهای خاص در مورد چگونگی شروع و گسترش سرطان در فرهنگ های مختلف وجود دارد که بعضأ نیز آن ایده در تئوری های علمی غلط قدیمی ریشه دارد و کنارگذاردن آنها واقعأ میتواند مشکل باشد. اما اعتنای به ایده های غلط در مورد سرطان مانع تصمیم گیری خوب درباره پیشگیری و یا درمان مناسب است. این صفحه آخرین اطلاعات علمی در مورد برخی از باورهای شایع اما غلط در مورد سرطان را فراهم می کند.

آیا ابتلا به سرطان درحکم مرگ افراد است؟
در ایالات متحده و کشورهایی که از نظر پزشکی پیشرفته هستند( که خوشبختانه کشور ما نیز در این دسته قرار میگیرد) ، احتمال مرگ ناشی از سرطان به طور مداوم کاهش یافته است. نرخ بقاء پنج ساله برای برخی از سرطان ها، مانند سرطان پستان، پروستات، و سرطان تیروئید در حال حاضر از۹۰ درصد تجاوز میکند و این بدان معناست که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به این سرطانها میتوانند زندگی راحتی داشته باشند. میزان بقای ۵ ساله کلی برای همه سرطان ها در حال حاضرحدود ۶۶ درصد است
با این حال، این مهم است که توجه داشته باشید که این نرخ بر اساس داده های آنالیز شده از تعداد زیادی از مردم است. اما اینکه واقعأ یک بیمارچه مدت میتواند زندگی کند و اینکه آیا او از این بیماری می میرد؟ به عوامل بسیاری بستگی دارد، از جمله اینکه آیا سرطان آهسته است و یا در حال رشد سریع؟، چقدر سرطان در بدن پخش شده؟، و نیز آیا درمانهای موثر در دسترس هستند؟، همچنین سلامت کلی آن شخص نیز مطرح است و برخی موارد بیشتر که در طول این سلسله مباحث به آن خواهیم پرداخت.

آیا مصرف قند به پیشرفت سرطان کمک میکند؟
گرچه شماری از تحقیقات نشان داده است که سلول های سرطانی، قند بیشتر (گلوکز) از سلول های طبیعی مصرف میکنند اما درهیچ مطالعه ای نشان داده نشده است که خوردن قند، سرطان را بدتر کند و یا این که، اگر شما خوردن قند را متوقف کنید، سرطان شما کوچک و یا ناپدید می شود. با این حال، یک رژیم غذایی با قند بالا ممکن است به افزایش وزن بیش از حد کمک کند و میدانیم که چاقی با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان همراه است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ذیل عنوان چاقی و خطر سرطان مراجعه فرمائید .

آیا شیرین کننده های مصنوعی باعث سرطان میشوند؟
شماری از مطالعات پژوهشگران بر روی ارتباط سرطان با شیرین کننده های مصنوعی (جایگزین های شکر) نظیرساخارین ، سیکلامات، آسپارتام، پتاسیم آسه سولفام و سوکرالوز انجام شده و هیچ مدرکی وجود ندارد که آنها باعث سرطان در انسان می شوند. لازم به ذکر است که همه این شیرین کننده های مصنوعی به جزسیکلامات توسط اداره غذا و دارو برای فروش در ایالات متحده تایید شده است.

آیا سرطان مسری است؟

به طور کلی به هیچ عنوان سرطان یک بیماری مسری نیست تا به راحتی از فردی به فرد دیگر قابل گسترش باشد. تنها موقعیتی که در آن سرطان می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود در پیوند اعضای بدن یا بافت است. فردی که یک عضو و یا بافت از یک دهنده که در گذشته سرطان داشته دریافت کند،ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط با پیوند در آینده قرار گیرد. با این حال، این خطر بسیار کم بوده و بر طبق آمار به دو مورد سرطان به ازای هر ۱۰،۰۰۰ پیوند عضو محدود می باشد. به همین منظور چنانچه در سابقه فرد اهدا کننده ابتلا به سرطان وجود داشته باشد از اهداء عضو و یا بافت وی امتناع میشود.
با توجه به اینکه در برخی افراد، امکان ایجاد سرطان توسط ویروس های خاص (به عنوان مثال برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانیHPV) و باکتری ها (مانند هلیکوباکتر پیلوری) وجود دارد و در حالی که یک ویروس و یا باکتری می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود اما انتقال سرطان در آنها اثبات نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس ها و باکتری های سرطان زا، به مطالب ذیل عنوان هلیکوباکتر پیلوری و سرطان ، HPV و سرطان و واکسن سرطان مراجعه فرمائید.

آیا نگرش مثبت یا منفی افرادنسبت به سرطان،تعیین کننده خطر ابتلا آنها و یا احتمال بهبود از سرطان است؟
تا به امروز، هیچ شواهد علمی قانع کننده که پیوند “نگرش” یک شخص را به افزایش خطر ابتلا به سرطان و یا مرگ ناشی از سرطان ثابت کند وجود ندارد. اگر شما سرطان دارید، طبیعی است که احساس غم، خشم، و یا گاهی اوقات دلسردی نسبت به زندگی داشته باشید اما با نگرش مثبت ممکن است بیشتر به حفظ روابط اجتماعی و حمایت عاطفی که ممکن است به شما کمک کند تا با سرطان خود کنار بیایید،

برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ذیل عنوان استرس روانی و سرطان مراجعه فرمائید.

آیا عمل جراحی سرطان یا بیوپسی یک تومور باعث پخش سرطان در بدن میشود؟
شانس اینکه عمل جراحی سرطان به گسترش آن به سایر نقاط بدن کمک کند بسیار کم است. استفاده از روش های استاندارد و پیشرفته دربسیاری از مراحل اعمال جراحی برای جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی به جراحان برای عدم گسترش تومور توسط وسایل جراحی کمک میکند. برای مثال، اگر آنها باید از بافت بیش از یک منطقه از بدن برداشت کنند، برای هر منطقه از ابزار های مختلف جراحی اختصاصی آن منطقه استفاده میکنند. برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی گسترش سرطان در بدن، به مطلب ذیل عنوان سرطان متاستاتیک مراجعه فرمائید.

آیا تلفن های همراه باعث سرطان می شود؟
نه، با توجه به مطالعاتی که تا کنون انجام شده باعث سرطان نمی شود. سرطان توسط جهش های ژنتیکی ایجاد می شود، و تلفن های همراه یک نوع انرژی با فرکانس پایین منتشر می کنند که به ژن آسیب نمی زند.

آیا خطوط برق باعث سرطان شود؟
نه، با توجه به مطالعاتی که تا کنون انجام شده باعث سرطان نمی شود. خطوط برق هر دو انرژی الکتریکی و مغناطیسی را منتشر می کنند. انرژی الکتریکی ساطع شده از خطوط برق  که به راحتی توسط دیوار و یا اشیائی شبیه به آن محافظت میشود. انرژی مغناطیسی ساطع شده از خطوط برق فرم فرکانس ضعیف تابش است که آسیب زننده ژن نمی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ذیل عنوان قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی و سرطان مراجعه فرمائید.

آیا محصولات گیاهی می تواند سرطان را درمان کند؟


اگرچه برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی از داروهای گیاهی بعنوان درمان های جایگزین یا مکمل، ممکن است به بیمار برای مقابله با عوارض جانبی درمان سرطان کمک کند،اما

تاکنون هیچ داروی گیاهی موثری برای درمان سرطان شناخته نشده است.

در واقع، مصرف برخی از محصولات گیاهی ممکن است در طول شیمی درمانی یا پرتو درمانی مضر باشد چرا که آنها ممکن است روند درمان را مختل کنند. بیماران مبتلا به سرطان باید با پزشک خود در مورد استفاده از هر یک از محصولات از جمله طب مکمل و جایگزین ویتامین ها و مکمل های گیاهی صحبت کنند.

اگر کسی در خانواده من مبتلا به سرطان است، من به احتمال زیاد در معرض ابتلا به سرطان هستم؟
خیر اینطور نیست.

سرطان توسط تغییرات مضر (جهش) در ژن ایجاد می شود. تنها در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان ها از جهش های مضر که از پدر و مادربه فرزند به ارث رسیده ایجاد می شود. در خانواده با یک جهش سرطان زای ارثی، چند تن از اعضای آن خانواده (از طرف پدری و یا مادری) اغلب اوقات به همان نوع از سرطان مبتلا می شوند. این سرطان ها “خانواده گی” و یا سرطان “موروثی” نامیده می شوند.
۹۰ تا ۹۵ درصد از باقیمانده سرطان ها با موتاسیون زنی که در طول دوره زندگی یک انسان و به عنوان یک نتیجه طبیعی پیری و مواجهه با عوامل محیطی مانند دود سیگار و پرتو اتفاق می افتد ایجاد می شود. این سرطان ها “غیر ارثی” و یا سرطان “خود به خود” نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطر ابتلا به سرطان، به مطلب ذیل موضوع آزمایش ژنتیک برای سندروم سرطان ارثی  و علل و عوامل خطر مراجعه فرمائید.

اگر کسی در خانواده من تا به حال به سرطان دچار نشده، به این معنی است که من بدون ریسک هستم و دچار نخواهم شد؟


بر اساس شماری از داده های اخیر، حدود ۴۰ درصد از مردان و زنان در طول زندگی با تشخیص سرطان در نقاط مختلف بدنشان روبرو میشوند که سابقه سرطان در خانواده آنها وجود نداشته است. بیشتر سرطان ها با تغییرات ژنتیکی است که در طول زندگی یک فرد رخ می دهد و به عنوان یک نتیجه طبیعی پیری و مواجهه با عوامل محیطی مانند دود تنباکو و تشعشع ایجاد می شود. عوامل دیگر، مانند نوع غذایی که می خورید؟، چه مقدار می خورید؟، و اینکه آیا ورزش می کنید؟، نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را تحت تاثیر قراردهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به مطلب ذیل عنوان موجب سرطان و عوامل خطر مراجعه فرمائید.

آیا ضدعرق ها و دئودورانت ها موجب بروز سرطان سینه میشوند؟


با بررسی بهترین مطالعات، تا کنون هیچ شواهد قاطعانه ای دال بر ارتباط مواد شیمیایی که به طور معمول در ضدعرقها و دئودورانتها وجود دارند با تغییر در بافت پستان و ایجاد سرطان یافت نشده است.

آیا استفاده از رنگ مو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟
هیچ شاهد علمی قانع کننده که نشان دهد استفاده از رنگ مو خطر ابتلا به سرطان در اشخاص را افزایش می دهد وجود ندارد. با این حال برخی مطالعات نشان می دهد که در آرایشگران که به طور منظم تماس زیادی با رنگ مو و دیگر محصولات شیمیایی دارند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه افزایش پیدا کند.این مساله هنوز برای سرطان پستان ثابت نشده است

منبع: آخرین مقاله موسسه ملی سرطان آمریکا
http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths

خواندن ۷۶۰۵۷ دفعهآخرین ویرایش در شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۳

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

You may also like these