خود آزمائی تصویری پستان

خودآزمائی پستان معاینه معمولی است که در هر دو سه ماه یکبار و معمولأ در هفته اول پس از شروع قاعدگی انجام شود. در این معاینه ، بانوان می بایست پستان خود را برای یافتن توده و یا هر تغییرات دیگری بررسی کنند. خودآزمائی پستان شامل دو جزء مهم می باشد که عبارتند از نگاه به پستان و لمس پستان. با این روش، بانوان باید وضعیت عادی و معمول پستانهای خود را به یاد بسپارند تا بتوانند هرگونه تغییری را فورأ تشخیص دهند.

گرچه تحقیقات نشان داده که خودآزمایی پستان یک روش موثر کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان نمی باشد و اکثریت قریب به اتفاق تغییرات یافت شده در طی خودآزمایی پستان سرطانی نیستند اما در بسیاری از مناطق میتواند بعنوان تنها روش در دسترس برای پیشگیری از تغییرات منجر به سرطان پستان باشد و بانوان باید در صورت یافتن تغییرات در پستان خود از قبیل اندازه، شکل، تغییرات پوست و نوک سینه ها در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند. حتی بسیاری از توده های پستان در هنگام حمام کردن تشخیص داده میشوند.

در برنامه های کنترل ملی سرطان، غربالگری انبوه توسط خودآزمایی پستان و معاینات فیزیکی پستان توصیه نمی شود. درعوض، این برنامه بر آگاهی بانوان و تشخیص زودرس سرطان پستان و ارائه معاینات بالینی پستان به ویژه برای زنان در سن ۴۰-۶۹ سال مراجعه کننده به مراکز مراقبت های بهداشتی و یا بیمارستانها تاکید دارد.

 ۱٫ وضعیت

یکی از مولفه های مهم در معاینه خود آزمایی پستان توجه به وضعیت استقرار افراد است. بسته به اینکه چه هدفی را در معاینه دنبال کنیم ( نگاه به پستان و یا لمس آن)، زنان باید گزینه های مختلف را انتخاب کنند. استفاده از یک آینه و یک سیستم نور مناسب شناسایی اختلالات را تسهیل می کند. خودآزمایی پستان را می توان در حالات ایستاده، نشسته و یا دراز کش  انجام داد. برای لغزش بهتر دست بر روی پوست میتوان از کرم و یا روغن زیتون برای چرب کردن دستها استفاده کرد.

 

هر دو دست خود را بر روی کمر قرار داده و کمی به سمت داخل فشار دهید. در این حالت به دنبال تغییرات در هر قسمت سینه تان بگردید.

 
دستان خود را بالا برده و پشت سر خود قرار دهید. باز هم، به نوبت تمام قسمتهای سینه و پستانها را برای یافتن تغییرات احتمالی جستجو کنید.

دستان خود را به کمر زده و کمی به سمت آینه تعظیم کنید و اجازه دهید پستانها به شکل آویزانتری قرار گیرند. به هرگونه تغییر شکل توجه فرمائید.

وضعیت نشسته بر روی صندلی

بر روی تخت و به پشت دراز بکشید و یک دست خود را به زیر سر قرار دهید و با دست دیگر پستان مخالف را مورد بررسی قرار دهید. برای راحتی بیشتر میتوانید از یک بالش و یا حوله در زیر شانه استفاده نمایید.

برای نگاه کردن به سینه خود در وضعیتهای ایستاده و یا نشسته از یک آینه مناسب و نور کافی استفاده کنید.

۲٫ حرکت انگشتان 

استفاده از کف سه انگشت وسط (مناطق صورتی) به بررسی منطقه به منطقه بافت پستان خود بپردازید. انگشتان خود را در دوایر کوچک مدور و به طور منظم به کل پستان حرکت دهید. حرکت انگشتها می بایست یکنواخت بوده و در هنگام لمس، انگشتان نباید از روی سینه بلند شوند. می توانید از پودر، لوسیون یا صابون برای کمک به انگشتان دست خود و سر خوردن بهتر آن استفاده کنید.

چنانچه به هر دلیلی نمیتوانید از کف انگشتان استفاده کنید، میتوانید از کف دست نیز استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که حساسیت بکارگیری کف انگشتان بیشتر است.

 
 ۳٫ منطقه قابل لمس

منطقه معاینه از خطی که از زیر بغل به زیر پستان گسترش یافته و سراسر زیر پستان تا وسط استخوان سینه و در امتداد استخوان ترقوه و تا زیر بغل (منطقه سایه دار) را در بر میگیرد. بیشتر سرطان های سینه در منطقه فوقانی خارجی پستان رخ دهد.

 
۴٫ اندازه فشار

برای هر دایره کوچک در لمس انگشتان می بایست فشار را از کم به زیاد تغییر دهید. بنابراین شما می توانید تمام سطوح مختلف بافت پستان خود را احساس کنید. برای هر دایره کوچک سه سطح فشار به کار ببرید: خفیف، متوسط و عمیق

 ۵٫ لمس پستان

استفاده از الگوی جستجوی مطابق عکس برای بررسی تمام بافت پستان توصیه میشود. حتی زنانی که عمل جراحی پستان داشته اند هنوز هم باید کل منطقه و جای زخم را بررسی کنند. هر زخم نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گرفت. از  زیر بغل شروع کنید و رو به پایین بروید و در حد پایینی پستان دست را دوباره رو به بالا و به سمت ترقوه بیاورید. این حرکت را تکرار کنید تا تمام منطقه پستانی لمس شود. بنابرای برای پوشش کل پستان ممکن است که به ۱۰ حرکت رفت و برگشت نیاز داشته باشید.

بسته به تمایل شخصی میتوانید از الگوهای دیگری نیز برای لمس پستان استفاده کنید. اولین جایگزین میتواند الگوی دایره ای باشد و الگوی بعدی نیز الگوی ستاره ای است. مساله مهم این است که هردو پستان به طور کامل پوشش داده شوند. در این تصویر شما می توانید لمس پستان در الگوی دایره را ببینید.

   لمس پستان در الگوی ستاره ای.

 ۶٫ آزمایش زیر بغل

زیر بغل باید با حفظ فشار لمس و برای یافتن هرگونه برجستگی و سفتی جستجو شود.

۷٫ ترشح از نوک پستان ( مجرای شیر ) 

 نوک سینه خود را به برای تخلیه ترشحات به حالت دوشیدن فشار دهید. بسیاری از زنان بطورطبیعی ترشحاتی از نوک پستان دارند. ترشح از نوک پستان نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل پستان باشد. چنانچه با ترشحی غیر معمول و با رنگهای قرمز، قهوه ای و یا سبز مواجه شدید حتما به پزشک معالجتان اطلاع دهید.

 ۸٫ علائم غیر طبیعی در پستان

لمس یک توده، دست انداز و یا برآمدگی که از قبل وجود نداشته است.

لمس یک توده، دست انداز و یا برآمدگی که از قبل وجود نداشته است.

 

لمس یک توده، دست انداز و یا برآمدگی که از قبل وجود نداشته است.

احساس دردی که جدید بوده و به مدت حداقل دو هفته ادامه داشته باشد، می بایست حتما به پزشک گفته شود.
تغییر در رنگ پوست و یا بافت : پوست پرتغالی

جستجوی تغیر رنگ و یا پوسته پوسته شدن در پوست پستان.

جستجوی تغیر رنگ و یا پوسته پوسته شدن در پوست پستان.

هرگونه ترشح قرمز و یا قهوه ای از نوک پستان.

هرگونه ترشح سبز رنگ از نوک پستان.

هرگونه نامنظمی در حاشیه هاله نوک پستان.

هرگونه برآمدگی غیر طبیعی در هاله نوک پستان.

تغییر شکل نوک پستان که به تازگی اتفاق افتاده باشد.

توکشیدگی نوک پستان.

 

فرو رفتگی و توکشیدگی بافت پستان.

( خصوصأ در ناحیه ای که در عکس نشان داده شده است.)

خواندن ۱۲۳۹۷ دفعهآخرین ویرایش در جمعه, ۰۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۵

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =

You may also like these