سرطان پستان و باورهای غلط رایج

یکی از مشکلات سیستم درمانی در کشور ما باورها و عقایدی است که بدون هیچگونه منشاء و سند علمی در ذهن افراد جامعه رسوخ کرده و متاسفانه در وضعیت فقدان راهنمایی و مشاوره مناسب از جانب مراجع علمی و یا اجرائی، این عقاید و باورها به صورت رو به تزایدی در حال رسوخ در جامعه است

باور غلط اول: سرطان پستان مساوی با مرگ است
این اشتباه ترین باور در میان افراد جامعه ماست. اغلب زنان بدلیل مرگ اطرافیانشان در گذشته های نه چندان دور، تصور میکنند که هر کس دچار سرطان پستان شد بطور حتم فوت خواهد کرد. در صورتیکه امروزه با پیشرفت روشهای علمی و در صورت تشخیص سرطان در مراحل اولیه بیش از ۸۵ درصد بهبودی کامل صورت میگیرد. حتی در مراحل پیشرفته تر این نوع سرطان نیز طول عمر بیماران به صورت قابل قبولی افزایش یافته است

باور غلط دوم: مجردها دچارسرطان پستان نمیشوند
 متاسفانه باور”من سرطان نمیگیرم ”  به انواع و روایتهای گوناگون در جامعه ما رواج دارد ، از جمله اینکه بعضی افراد بر این باورند که داشتن رابطه جنسی موجب ایجاد سرطان پستان میشود، به عبارت دیگر چنانچه فردی ازدواج نکرده باشد و یا اینکه جدا شده و در حال حاضر چند سال زندگی مجردی داشته باشد دچار ابتلا به سرطان پستان نخواهد شد. باور دیگر از این دست این است که افراد فکر میکنند اگر ارتباطات معنوی از قبیل اداء نذورات و انجام فرایض دینی و غیره داشته باشند مصون از ابتلا به سرطان خواهند بود. در پاسخ به این دسته از افراد باید گفت که سرطان نژاد، دین، قوم، زبان، فرهنگ و ملیت نمیشناسد و هرکس در هر سرزمینی در معرض ابتلا به سرطان قرار دارد و تنها با دوری از عوامل خطر میتوان شانس ابتلا را کاهش داد. سن یکی از عوامل خطر ابتلا است که متاسفانه هیچکس قدرت دخل و تصرف در آن را ندارد. با بالا رفتن سن خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد. بنابراین با افزایش سن بانوان ، مراقبت آنان نیز می بایست بیشتر باشد و ازدواج و داشتن رابطه جنسی هیچ تاثیری در خطر ابتلا به سرطان پستان ندارد.

باور غلط سوم: توده های پستانی تقریبأ همیشه سرطان هستند
به گفته محققان، اگرچه هر خانمی در پستان خود که احساس توده داشت باید به فکر سرطان باشد، اما این موضوع نباید زنان را نگران کند. هرچه سن یک زن بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از۱۰ – ۱۵ نفری باشد که به سرطان پستان دچار می شوند. همچنین احتمال بیشتری دارد که توده های پستانی در زنان سالمند و زنانی که به دوران یائسگی نزدیک می شوند و یا یائسه شده اند سرطانی شوند. وقتی یک توده پستانی سرطانی نباشد، به چه دلیل ممکن است ایجاد شده باشد؟ این توده ها ممکن است کیست هایی باشند که معمولا خطرناک نیستند، اما ممکن است رشد غیر سرطانی و غیر طبیعی سلولها باشد مثل فیبروآدنوما که کمتر شایع است.همچنین این توده های کاذب ممکن است در اثر تغییرات هرمونی ایجاد شوند که در واقع اصلا توده نیستند. به هر حال دلیل توده های پستانی هرچه باشد، نباید مورد غفلت قرار گیرد و باید از سوی پزشکان اطمینان حاصل شود که خطرناک نیستند. گاهی لازم است معاینه جسمی از سوی پزشک صورت گرفته و گاهی نیاز به ماموگرافی و در برخی اوقات نیاز به سونوگرافی است. با انجام این آزمون ها علت توده های پستانی دقیقأ مشخص خواهد شد.

باور غلط چهارم: سرطان پستان همیشه همراه با توده های قابل لمس است 
همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات قبل از اینکه خانمی احساس توده در پستان خود داشته باشد، با انجام ماموگرافی مشخص می شود که او دچار سرطان پستان است. بسیاری از سرطانها هنگام آزمونهای غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شوند

باور غلط پنجم: توده های سرطانی با توده های خوش خیم تفاوت دارند
اگر اینطور فکر میکنید بدانید که همیشه توده های سرطانی متفاوت از توده های خوش خیم نیستند و ممکن است حتی با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.زنان غالبأ فکر میکنند وقتی توده ای سرطانی باشد، آن را به صورت توده ای سفت احساس می کنند که به اطراف حرکت نمیکند. این در حالی است که توده های پستانی ممکن است نرم و متحرک باشند.بنابراین همیشه نمیتوان گفت که توده های سفت، سرطانی و توده های نرم، بی خطر هستند. کیستها در صورتی که عمقی باشند احساس سوزش می کنند. اما اگر سطحی باشند غالبأ نرم و گرد حس می شوند. اگر توده های پستانی عمقی باشند قادر هستند بافت پستان را به جلو برانند. گاهی توده هائی که در لمس به نظر خوش خیم و نرم و متحرک می آیند می توانند سرطانی باشند. توده هائی که با لمس آنها زنان احساس خراش و سوزش داشته باشند معمولا خوش خیم هستند . بهترین توصیه ان است که اگر هنگام لمس هر احساسی داشتید باید مورد بررسی قرار گیرد.

باور غلط ششم: زنانی که پستان‌های کوچک‌تری دارند کمتر به سرطان پستان مبتلا می‌شوند.
هیچ ارتباطی بین اندازه پستان‌ها و خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد و همه زنان باید برای انجام معاینات و آزمایش‌های دوره‌ای پیشگیری از سرطان پستان به پزشک مراجعه کنند. البته پستانهای بزرگ و حجیم بعلت دارا بودن چربی زایدتر، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند و به بانوانی که دارای پستانهای بسیار بزرگ هستند، توصیه میشود که در صورت امکان نسبت به کوچک سازی پستانهای خود اقدام کنند

باور غلط هفتم: نباید نگران توده های کوچک بود
این باور غلط است که نباید با لمس توده های کوچک در پستان احساس نگرانی کرد. توده های سرطان ها میتوانند در زمان شروع بسیار کوچک باشند. اندازه یا سایز توده های پستانی راه خوبی برای تصمیم گیری در مورد بی خطری یا سرطانی بودن توده هانیست. در برخی از زنان توده های پستانی به اندازه یک نخود و در برخی دیگر اندازه این توده ها حتی به حد یک گریپ فروت هم میرسد. با انجام ماموگرافی حتی توده های بسیار کوچک مشخص می شوند. وقتی زنان واقعأ در پستان خود توده ای احساس کنند اندازه آن ۲٫۵ سانتی متر است یعنی چیزی به اندازه یک آلبالوی درشت.

باور غلط هشتم: مراجعه فوری به پزشک ضروری نیست
این باور غلط را از ذهن خود دور کنید که با لمس توده نباید سریع به پزشک مراجعه کرد. مخصوصأ اگر شما خانمی هستید که سن تان کمی بالا رفته است، به تاخیر انداختن مراجعه و پیگیری توده کار درستی نیست.هر توده ای در پستان می بایست توسط پزشک مورد ارزیابی کامل قرار گیرد.گاهی پزشک توصیه می کند که بعد از خونریزی قاعدگی برای بررسی بیشتر مراجعه کنید. ممکن است این توده نوعی کیست باشد و با قاعدگی و تغییرات هرمونی تغییر کند. زنانی که به سن یائسگی نزدیک می شوند احتمال کمتری دارد تا دچار تغییرات توده ناشی از تاثیرات هرمونی شوند. بنابراین نباید ارزیابی های پستانی به تاخیر انداخته شود. در هر سنی هستید حتمأ حداکثر ۲ تا ۴ هفته پس از لمس توده به پزشک مراجعه کنید. این پزشک است که زمان مراجعه بعدی را تعیین میکند و زنان خود نباید در این مورد تصمیم بگیرند. عده ای از زنان خود را با آشنایان و یا اطرافیان خود مقایسه میکنند و به گمان اینکه توده پستانی آنها ممکن است کیست باشد و برطرف می شود به پزشک مراجعه نمیکنند. در حالی که اگرتوده ای سرطانی باشد حتی یک هفته و یا یک ماه هم برای درمان ارزشمند است، مخصوصأ اگر فرد جوان باشد.

باور غلط نهم: اگر شما تاریخچه سرطان در خانواده ندارید توده شما سرطانی نیست
تنها ۵ تا ۱۰ درصد از سرطانهای پستان ارثی هستند. ۴۰ درصد از زنانی که دچار سرطان پستان می شوند هیچ عامل خطری ندارند.

باور غلط دهم: در زنانی با داشتن تاریخچه کیست، توده های پستانی سرطانی نیستند
همیشه اینطور نیست. برخی از زنان که سالیان زیاد در پستان خود کیست داشته اند نباید تصور کنند که این کیستها نگران کننده نخواهند شد، چرا که ممکن است کیست ها هم دچار تغییراتی شده و به توده های سرطانی تبدیل شوند. همه خانمها باید توجه کنند هر زمانی که در پستان های خود توده ای جدید یافتند باید فورأ به پزشک مراجعه کنند تا نگرانی شان رفع شود، چرا که ممکن است این تود از همان کیست های قدیمی نباشد.

باور غلط یازدهم: انجام ماموگرافی برای زنانی که خودآزمایی پستان انجام می دهند یا سابقه شیردهی دارند لازم نیست
این باور نیز غلط می باشد و باید توجه کنید که حتی اگر خودآزمایی پستان انجام می دهید و یا سابقه شیردهی داشته اید، باز هم چنانچه عوامل خطر سرطان سینه را دارید باید با پزشک خود در مورد انجام ماموگرافی مشورت کنید.

باور غلط دوازدهم: نمونه برداری از پستان باعث پخش شدن سرطان در بدن می شود
نمونه برداری (در اصطلاح عامه به تکه برداری هم مشهور است) اساسی ترین راه تشخیص بیماری و جراحی یکی از مهمترین روش های درمان بیماری سرطان است و سبب انتشار بینماری نمیشود. گاهی که نمونه برداری احتمال الوده شدن نواحی نزدیک تومور را زیاد میکند پزشکان تمهیداتی را به خرج می دهند که از پخش شدن بیماری جلوگیری میکند. لذا از نمونه برداری نترسید و در صورتی که پزشک انجام آن را ضروری بداند باید در اولین فرصت انجام شود تا تشخیص بیماری به تاخیر نیافتد.

باور غلط سیزدهم: پس از برداشتن پستان دیگر به سرطان مبتلا نمی‌شوید.
بعضی از زنان پس از عمل جراحی، حتی در محل بریدگی هم ممکن است به سرطان مبتلا شوند یا تومور اولیه دوباره گسترش یابد. افرادی که عوامل خطرساز ابتلا به سرطان پستان را دارند، حتی پس از برداشتن پستان‌ها هم می‌توانند به سرطان دچار شوند. البته پس از برداشتن پروفیلاکتیک (پیشگیری کننده) پستان احتمال ابتلا به سرطان ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.

باور غلط چهاردهم: استفاده از دئودورانتهای زیر بغل و ضد عرقها باعث ایجاد سرطان پستان میشود
تاکنون هیچ مطالعه و تحقیقی این مساله را نشان نداده است و مجموعه اطلاعات حال حاضر بیان کننده این مطلب است که مصرف این مواد ارتباطی با بروز سرطان ندارد.

باور غلط پانزدهم: ایمپلنت‌های پستان خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.
ایمپلنت های پستان مواد پلاستیکی هستند که به منظور زیبایی و بزرگتر نشان دادن پستان توسط جراح در داخل بافت پستان قرار میگیرند واین طور نیست که زنانی که ایمپلنت‌های پستان دارند، بیشتر از بقیه در معرض خطر نیستند؛ ولی ماموگرافی از این گونه پستان‌ها دشوار است و همه چیز را نشان نمی‌دهد؛ بنابراین نیاز به انجام رادیوگرافی‌های کامل‌تر خواهد بود.

باور غلط شانزدهم: سرطان مسری است.
این باور در میان زوجین شایعتر است و به درجاتی نیز در بین بستگان و آشنایان بیمار مبتلا به سرطان رواج دارد. باید دانست که این باور به هیچ وجه درست ن و سرطان پستان ابدأ مسری نیست و ابتلا به سرطان پستان نمی بایست مانع برقراری رابطه جنسی سالم بین زوجین شود و یا اینکه از انجام ارتباطات خانوادگی و ارتباطات کاری در جامعه جلوگیری کند . حتی تاکید شده که فعالیتهای اجتماعی و طی نمودن یک زندگی عادی به درمان سرطان کمک میکند. تنها در دوره های درمانی بعلت ضعف در سیستم ایمنی بیمار ، وی مستعد بیماریهای قابل انتقال از اطرافیان نظیر سرماخوردگی و بیماریهای عفونی دیگر میشود که در این دوران می بایست در ارتباط با او رعایت بیشتری از جانب اطرافیان صورت پذیرد.

http://www.nationalbreastcancer.org/breast-cancer-myths

خواندن ۱۱۲۱۹۸ دفعهآخرین ویرایش در سه شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 8 =

You may also like these