چرا پیش از وقوع، از سرطان پیشگیری نکنیم؟

خدمات پیشگیری از سرطان

ازهر طرف بوسیله عوامل سرطانزا (Carcinogens) محاصره شده ایم. سبک زندگیمان (Life style) سرطان زا شده است. اگر سیگار نمیکشیم قلیان را به احتمال زیاد پک زده ایم. هوای آلوده تنفس میکنیم . فست فود چرب و پرنمک میخوریم. در معرض اشعه های مضر هستیم. گوشی موبایلمان دایم کنار جمجمه مان یا روی قلبمان و یا در جیب شلوارمان (نزدیک دستگاه تولید مثلی) است. شلوارهای تنگ میپوشیم و ساعتها روی صندلی کارمندی و یا اتومبیل می نشینیم. چاقی هیچ قبحی برای ما ندارد. به درمان عفونت های بدنمان اهمیت نمی دهیم، اجازه میدهیم استرس و دعواهای خانوادگی و محیط کار هورمونهای بدنمان را به هم بریزد.
به بهانه بی پولی سلامتمان را به دقیقه ۹۰ موکول کرده ایم. منتظریم جایی از بدنمان درد بگیرد تا به فکر خود بیفتیم. ولی غافلیم از اینکه چه زمان های با ارزشی از دست رفته تا درد شروع شده. درست مثل اتفاقی که برای دندان های ما می افتد. شاید یک یا دو سال طول بکشد تا پوسیدگی یک دندان به عصب برسد و درد بگیرد. اگر به طور مرتب دندانمان را به دندانپزشک نشان میدادیم همان اول میتوانست با هزینه ناچیز جلوی پوسیدگی را بگیرد اما وقتی درد گرفت یا باید بکشیم یا باید با قیمت گزاف درمانش کنیم.
سرطان هم دقیقا مثل دندان است. اگر با چکاپ های منظم و دوره ای دنبال علائم اولیه و پنهانش بگردیم راحت میتوانیم خودمان را از شرش خلاص کنیم ولی اگر زمانی سراغش برویم که خودش را نشان داده، یا باید برای درمانش عضوی از بدنمان را از دست بدهیم یا قسمت زیادی از اموالمان را ازدست بدهیم که نتیجه درمانش هم معلوم نیست و یک عمر باید با بیماری و ناتوانی و از کار افتادگی و افسردگی ناشی از بیماری دست و پنجه نرم کنیم و یک خانواده را هم به دنبال بیماری خودمان دچار مشکلات بی شمار و گاهی مواقع از هم پاشیدگی کنیم.
چرا علاج واقعه را قبل از وقوع نکنیم؟ چرا وقتی که میتوانیم با صرف هزینه های اندک بدنمان را بیمه کنیم اینکار را نمیکنیم. چرا باور نداریم که غفلت موجب پشیمانی است.
بر طبق آخرین آمارها سرطان دومین عامل بیماری (بعد از بیماریهای قلبی) و سومین عامل مرگ( بعد از تصادفات و سکته های قلبی) در ایران است. در صورت عدم مراقبت، از هر ۴ نفر ایرانی( چه زن و چه مرد) یک نفر مبتلا به سرطان نخواهد شد.
اینکه عموم معتقدند سرطان قابل پیشگیری و قابل درمان نیست حداقل در مورد نیمی از سرطانها صحت ندارد.
سرطان هایی وجود دارد که با معاینات و آزمایشات و چکاپهای دوره ای که با بقیه بیماریها ( مثل دیابت و فشارخون و کم خونی و عفونت ) مشترک است و میتوانیم در یک زمان انجامشان دهیم، قابل پیشگیری و ریشه کنی است.
سرطانهائی داریم که اگر علائم اولیه شان را خوب بشناسیم با احساس این علایم میتوانیم سریع به پزشک مراجعه کنیم و با هزینه بسیار ناچیز بیماری را درمان کنیم و مطمئن باشیم که برنمیگردد.
از همین لحظه میتوانیم به خودمان قول بدهیم که همانطور که حرف آرایشگرمان را برای مراقبت از مو یا ناخنمان گوش میکنیم، حرف یک متخصص پیشگیری را هم در مورد روش زندگیمان گوش کنیم. اقلا مدتی امتحان کنیم.
بعضی از عوامل خطر که در بالا به آنها اشاره شد از دست ما خارج است. اگر برای آلودگی هوا و پارازیتهای ماهواره ای و ترافیک شهری و … کاری از دست ما بر نیاید( نیاز به عزم ملی دارد)، سیگار را که میتوانیم ترک کنیم، به سمت قلیان که میتوانیم نرویم( حتی برای تفریح)، غذای سالم که میتوانیم برای خودمان فراهم کنیم. میوه و سبزی که میتوانیم تهیه کنیم. غذای پرچرب و شور که میتوانیم نخوریم. برای ورزش و نرمش که میتوانیم وقت بگذاریم. خلاصه اینکه با کمی آموزش، روش زندگیمان را که میتوانیم تا حدودی تغییر بدهیم. پس بیایید تا از همین الان این تغییر را شروع کنیم.
در گروه خدمات مشاوره پیشگیری و بیماریابی سرطان جمعی از بهترین متخصصان حوزه سرطان در دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنار هم قرار گرفته اند تا با بهره گیری از کم هزینه ترین راه ها بتوانند در حد توان خود به دستیابی افراد جامعه به یک زندگی سالم و دور از سرطان کمک کنند.
این گروه آمادگی کامل دارد تا با استفاده از آخرین دستاوردهای پژوهشی، برنامه های آموزش پیشگیری از سرطان و همچنین با تشکیل پرونده های سلامت، آزمایشات و معاینات غربالگری و بیماریابی در سطح گروه های مختلف سنی و جمعیتی را برای ادارات، سازمانها، نهادها، کارخانجات، شهرداریها و سازمانهای مردم نهاد اجرا نماید.
همچنین برای پاسخگوئی به سوالات، خط ارتباطی دائم از طریق همین وب سایت برقرار است.
نکته مهم آن است که این گروه به هیچ عنوان وارد مقوله درمان سرطان و راهنمائی هائی از این دست نخواهد شد. متخصصان بسیار چیره دستی در سراسر کشور حضور دارند که کلیه مبتلایان به سرطان میتوانند از خدمات آنان استفاده نمایند.

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 20 =

You may also like these

No Related Post